Bruksizm ve TME Tedavileri

Bruksizm, farkında olarak veya olmayarak dişlerin sıkılması, birbirine sürtülmesi veya gıcırdatılması durumudur. Diş sıkma gece uykuda olabildiği gibi, gündüz stresli duygu durumlarına bağlı olarak gelişebilir. Dişlerde aşınmaya, kırılmaya, baş, boyun ve çene eklemi (kulak ön tarafı) bölgelerinde ağrılara, ağız açma kısıtlamalarına, çene kitlenmelerine ve omurga diziliminde kaymalara neden olabilir.

Bruksizm

Masseter kaslarının aşırı ve istemsiz bir aktivitesidir. Bruksizmin özelliği, uyku sırasında dişlerin sıkılması ve gıcırdatılmasıdır. Bu kontrolsüz olgunun sağlık ve estetik açıdan olumsuz yan etkileri vardır. Diş minesinin aşınmasına, diş köklerinin açığa çıkmasına, diş eti hasarına, diş kırılmalarına, uzun süre tanı konulup tedavi edilmezse temporomandibular eklemlerde iltihaplanma ve dejeneratif değişikliklere bile neden olabilir. Migrenler, boyun ağrıları, baş ağrıları, sırt ağrıları, denge bozuklukları ve işitme sorunları ortaya çıkabilir. Ek olarak, bruksizmin dezavantajlı bir etkisi, “kare yüz” denilen, ağır ve alt kısımda değişen bir oval ile genişletilmiş olabilir.

Bruksizm, her yaş ve cinsiyetten insanı etkileyebilir. Nüfusun yaklaşık %8-20’sini kapsadığı tahmin edilmektedir.

Bu hastalığın nedenleri kesin olarak tanımlanmamıştır, ancak en yaygın olanları stres, vücutta parazit varlığı ve hastalıktır.

Bruksizm tedavisinde botoks, dişlerin üzerine yerleştirilen şeffaf bruksizm plaklarıyla  eş zamanlı kullanılarak  destekleyici bir yöntem olarak veya hasta bruksizm plağı kullanmayı tercih etmez  ise bağımsız bir yöntem olarak kullanılabilir.

Bruksizm için botoks nasıl çalışır?

Botulinum toksininin etkisi, sinir uyarılarının masseter kasına akışını geçici olarak engellemektir. Bu, kas gerginliğini ve sonuç olarak kasılmasını ve gevşemesini azaltır ve aşırı reaksiyonlarını önler. Kas gerginliği ve ağrı azalır. Bir süre sonra diş gıcırdatma semptomu da kaybolur, çene etrafındaki yüz hatları yumuşar ve hatta gözle görülür şekilde gençleşir.

Etki 6 ila 8 ay sürer. Hazırlık sırasında kaslar zayıflar, çenede gerginlik azalır ve kaslar hacim kaybettiği için yüzümüz daha ince görünür.

Prosedürün seyri

Bir görüşme yaptıktan sonra doktor, toplanan preparatın miktarını ve tedavi edilecek yerleri seçer. Daha sonra, masseter kasında önceden belirlenmiş yerlere ince bir iğne ile botulinum toksini enjekte eder. Tedavi prosedürü hızlı ve basittir. Tedavi tamamen güvenlidir, minimal invazivdir ve neredeyse ağrısızdır. Anestezi gerek duyulmaz.

Botox’ un uygulandığı yerde sadece hafif bir batma hissi  hissedebilirsiniz. Neredeyse hiç iz bırakmaz, Yaklaşık bir saat sonra kaybolan hafif bir kızarıklık meydana gelebilir.

İşlem yaklaşık 15 dakika sürer.

Tedavi sonrası öneriler

İşlemden sonraki birkaç hafta boyunca radyo dalgaları, derin kızılötesi veya lazer tedavileri ile yapılan tedavilerin yanı sıra solaryum ve saunayı kullanmaktan kaçınılmalıdır. Hazırlık eyleminin süresini zayıflatacak ve kısaltacaktır.

Etkileri

Ağrı azaltma ve kas gerginliğini azaltma etkisi 3-7 gün içinde ortaya çıkar ve 6-8 aya kadar sürer. Bu süreden sonra tedavi tekrar yapılmalıdır. 2 yıllık tedaviden sonra, hastalar belirgin bir iyileşme, ağrı semptomlarında azalma ve diş gıcırdatmada azalma yaşarlar. Tedavinin ek bir etkisi de yüz hatlarının zayıflamasında estetik bir değişikliktir.

Kontrendikasyonlar

  • Hamilelik ve emzirme,
  • Preparatın bileşenlerine aşırı duyarlılık,
  • Kan pıhtılaşma bozuklukları,
  • Antikoagülanların teşhis edilmiş kullanımı (aspirin dahil),
  • Nöromüsküler iletim bozuklukları,
  • Antibiyotik kullanımı,
  • Grip koşulları.