Porselen Laminate Veneer

Gülüşünüzü olumsuz şekilde etkileyen dişler için kullanılan estetik gülüş tasarımı çözümüdür.

Porselen Laminate Veneer

Gülüşünüzü olumsuz şekilde etkileyen dişler için kullanılan estetik gülüş  tasarımı çözümüdür. 

Porselen laminate venerler genellikle ön dişlerde uygulanan ;diş yapısına kimyasal olarak bağlanma yolu ile  yapıştırılan 0,3 -0,7 mm kalınlığında  ince porselen  tabakalardır. Tasarlanan renk ve formda fiziksel özellikleri güçlendirilmiş porselenler sayesinde çok ince olarak hazırlanırlar, porselen laminate veneerler  konservatif bir yaklaşımla, daha az oranda doku kaybı gerektirecek restoratif işlemleri ön plana çıkartmıştır. Porselen laminalar dişte çok az ya da hiç preparasyon gerektirmeden uygulanan işlemlerdir. Bazı durumlarda müdahaleye bile gerek kalmadan, sadece dişin ölçüsü alınıp, porselen diş laboratuvarında hazırlanır.. Dişlerde sadece ön yüzeylerde preparasyon yapıldığından, konservatif tedaviler içinde yer almaktadır. Işık iletkenliği olması nedeniyle, protezin doğal porselen laminaların renk geçirgenliğinin iyi olması nedeniyle estetik açıdan oldukça mükemmel sonuçlar alınmaktadır. Bu sayede yaygın olarak kullanılan restoratif seçenekler içinde yer alır. Oldukça hassas teknikler kullanılarak, çok ince üretilen laminalar dişle ve çevre dokularla çok iyi uyum sağlamaktadır.

Estetik diş hekimliğindeki en önemli yeniliklerden biri:  farklı dokudaki maddeleri başarılı bir şekilde birleştirmesini sağlayan mükemmel yeni yapıştırma tekniklerinin ve gereçlerinin gelişmiş olmasıdır.  Bu sayede diş hekimleri modern yapıştırma konseptlerini kullanarak  muhteşem güzel gülüşlere imza atabilmektedirler.

Porselen laminat venerler de diş yüzeyi arasındaki yapıştırmanın gücü çoğunlukla öylesine  büyüktür ki olası bir travmada porselen vener ile diş arasındaki yüzeyde bir  bozulma kolay kolay gerçekleşmez.

ESTETIK DİŞ HEKIMLIGINDE EN COK KULLANILAN UYGULAMALARIN BASINDA GELIRLER.

 Porselen laminat venerler estetik gorunmeyen ön dişleri düzeltmenin hızlı, estetik ve güvenli bir yoludur. Bu konservatif tedavi yöntemi  ile renklenmis , çarpık, orantısız, aralıklı,kirilmis  küçük ya da yapısı ve sekli bozulmuş dişler düzeltilebilir.. Diş yapısınin uzerine  yapıştırılan porselen laminat venerlerler  doğal diş minesine benzer fiziksel özellikler gösterirler. Ayrıca, seramik teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte doğal katmanlar ve parlak dişlerin yarı şeffaflığı mükemmel şekilde taklit edilebilir hale gelmiştir.

Porselen Laminate veneer uygulanabilecegi vakalar :

 • Çeşitli nedenlere bağlı diş renklenmelerinde,
 • Ön bölgedeki dişlerdeki diestemalarının(aralıklarının) kapatılmasında,
 • Diş dizilim bozukluklarında (hafif capraşıklıklarda),
 • Kron boyu  kısa dişlerin uzatılmasında,
 • Çeşitli tipteki mine hipoplazisi ve malformasyonlarnda (mine gelisim bozukluklarinda),
 • Dişlerin on  yüzlerindeki sağlıksiz ve estetik olmayan restorasyonlarn (dolgu vs.)varlığında,
 • Tutuculuk için yeterli miktarda mine dokusuna sahip erozyona uğramış ( asinmis ) dişlerde,
 • Lateral kesicilerin agenezisinde: surememis yan keser diş yerine Kaninin kronal formu lateral dişi taklit edecek şekilde porselen laminatelerle değiştirilebilir.
 • Pulpanin geniş olduğu dişlerde geri dönüşümü olmayan hasarlar oluşturmadan dişlerin kronlarla restore edilmesinin zor olduğu durumlarda endikedir.

Porselen Laminate Veneerlerin yapilamayacagi durumlar:

 • Bruksizm ( dis sikma ) ve gicirdatma gibi parafonksiyonel alışkanlığı olan kişilerde
 • Çürük  egilimi yüksek ve oral hijyeni kötü olan kişilerde
 • Yeterli mine desteği olmayan dişlerde: Hem porselen laminate veneerin diş yüzeyini örtmesi hem de yeterli adezyonun sağlanması için yeterli miktarda mine mevcut olmalıdır.
 • Class III malokluzyon ve başa baş kapanışın olduğu vakalarda
 • Aşırı çapraşıklığa ve rotasyona sahip dişlerde
 • Boks, güreş gibi kontakt sporlarla uğraşan kişilerde
 • Sürmesi tamamlanmamış daimi dişlerde
 • Süt dişleri ve aşırı fluorozisli dişlerde asitle pürüzlendirme işlemi etkili yapılamayacağından porselen laminate veneerler uygulanmazlar.

Porselen laminaların avantajları nelerdir?

Doğal  dişlere çok az müdahale yapılarak mükemmel estetik sonuçlara ulaşılması en büyük avantajlardan biridir. Bunun sayesinde çalışma süresinin kısalması hastaların rahatlamasına neden olmaktadır. minimum müdahale olması nedeniyle dişlerde daha konservatif bir tedavi olarak görülür. Başka bir avantajı da ışık geçirgenliğinin olması sebebiyle doğal dişlere çok  yakın olmasıdır. Bu yüzden doğal bir görünüm elde etmek kolaylaşır. Ayrıca geniş yelpazede  renk seçenekleri de bulunmaktadır. Doğal diş yapısına minimum müdahale olduğu için  Diş ve diş etinin birleştiği yerde mükemmel bir uyum sağlar. Metal destekli olan porselen köprülerde meydana gelen diş eti kenarındaki yansıma lamina porselenlerde oluşmaz. Ayrıca metal provası, cila,

Porselen , alt yapı provası gibi ayrı seanslar olmadığından toplam tedavi süresi daha kısa süren bir uygulamadır. Lamina porselenlerin provası cilalanmış olarak yapılır. Bunların cila derecesi yüksek porselen fırınlarında yapıldığından aşınmaya karşı dirençlidir. Aynı zamanda çay, kahve, sigara gibi maddelerden etkilenmediği gibi, üzerinde diş taşı oluşmaz.

Porselen laminaların dezavantajları nelerdir?

Porselen laminalar dişlerin hazırlanmasından ölçü aşamasına kadar oldukça hassas bir çalışma gerektirir. Bu aşamadan sonra laboratuvar işlemlerinde de hassasiyet ön plandadır. Bunun nedeni protezin kalınlığının yaklaşık olarak 0,5 mm olmasındandır. Ayrıca bunlara yüksek dayanma gücü veren bonding aracılığıyla yapıştırılması da hassasiyet gerektiren bir aşamadır. Diğer özel gelişmiş teknikler kullanılarak uygulanan bir tedavi yöntemi olduğu için diğer tedavi yöntemlerine göre maliyetli bir uygulamadır. Nadiren oluşan porselen laminalarin dişten ayrılması durumunda laminalar yeniden bonding aracılığıyla yapıştırılabilirler.., yapıştırıldıktan sonra renginin değiştirilmesinin zor olması, dezavantajlarından biridir.

Porselen laminalar ne zaman tercih edilir?

Porselen laminalar dişlerin arasında bulunan diastema adı verilen boşlukları kapatmak için uygulanan en estetik çözüm yoludur. Özellikle dişlerinin renginden memnun olmayan kişilerde diş beyazlatma işleminden de sonuç alınamazsa, porselen lamina tercih edilebilir. Tedavilerin içinde en doğrusu ortodontik tedavi olmasına rağmen, bunun uzun bir süreç gerektirmesinden dolayı hastalar tarafından tercih edilmemektedir. Bu durumlarda porselen laminalar konservatif şekilde estetik görünüm kazanmak için alternatif tedavi olmaktadır. Kırık nedeniyle madde kaybı olan dişler ve eski dolguların bozulmuş olan renk ve yapısının düzeltilmesi için porselen lamina tercih edilebilir. Dişlerde olan aşınma kişinin yüz ifadesini etkileyen bir unsurdur. Dişin dikey boyutunun kısalması halinde, yüzde çökme oluşur. Bu yüzden porselen lamina kullanılarak dişin dikey boyutu yeniden sağlanır. Bu özellikle ön dişlerde mükemmel sonuçlar verir.

Porselen laminalar nasıl yapılır?

Tedavi öncesinde bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Hastalar için en uygun olacak gülüş tasarımı yapılır. Burada öncelikle diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Yapılacak işlemde estetik beklenti yüksek olduğundan önce diş taşı temizliği, küretaj gibi tedavilerin uygulanması gerekir. Ayrıca diş etinde şekil bozukluğu varsa bunun düzeltilmesi şarttır. Başlangıçta ağızdan ölçü alınması dişlerin ilk halini saklamak ve gerekli ön çalışmaları yapmak için gereklidir. Dişin normalden geride bulunması söz konusuysa gerektiği takdirde aşındırmaya gerek kalmaz. Gerekli olan hallerde lokal anestezi uygulanıp dişler uyuşturulur ve dişlerin sadece ön yüzlerinde çok ince bir tabaka kaldırılır ve basamak oluşturulur. Daha sonra porselen laminaların hazırlanacağı asıl ölçü alınır. Bu işlemler hastanın ağzında yapılacak işlemlerdir. Diğer tedavilere göre daha kısa sürede bitirilir.

Laboratuvar işlemleri: Yapılan işlemlerden sonra laboratuvarda hassas bir çalışma yapılması gerekir. Cad-cam ya da klasik yöntemler güçlendirilen porselenden laminalar hazırlanır. 5-6 gün içinde lamina porselenler hazır hale getirilir. Bu yapım tekniğine ve olayın zorluk aşamasına göre değişiklik gösterebilir. Daha sonra protezler ağızda prova edilir. Hastanın ağzındaki estetik görünüm değerlendirilerek beklentileri karşılayıp karşılamadığını karşılaştırmak için provada hastanın görüşü alınır. Düzeltilmesi gereken yerler varsa yeniden diş teknisyenine yollanır. Son aşama porselen laminaların yapıştırılmasıdır. Bu aşamada da hassas bir çalışma gerekir. Porselen laminalar bonding vasıtasıyla dişe özenle yapıştırılır.

Porselen laminaların kullanım süresi ne kadardır?

Porselen laminalarda uygun yapıştırma ve porselenin kullanılması ve uzman doktorlarca yapılması kullanım ömrü açısından son derece önemlidir. Bundan sonra hastaların uygulaması gereken iyi bir ağız bakımı sayesinde, uzun yıllar ilk günkü takıldığında olduğu gibi kişilere hizmet edebilir.

Porselen laminaların bakımı nasıl yapılmalıdır?

Bunların bakımları doğal dişlerde farklı değildir. Hastaların iyi bir ağız bakımı uygulamaları sayesinde yıllarca kullanılabilir.

Porselen laminalar takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Lamina porselenlerin dişlere yapıştırılmasından sonra, dişlerinizle doğal bir şekilde kaynaşan bir yapı oluşacaktır. Ancak yine de laminaların zarar görmemesi için, sert şeyleri çiğnemekten, diş gıcırdatmaktan, tırnak yemekten, kalem ısırma gibi alışkanlıkların terk edilmesi gerekir. Ayrıca 6 aylık düzenli olarak diş doktoru kontrolüne gitmekte önemlidir.

Porselen laminalar kimlere uygulanmaz?

 • Alt çenenin çok önde olması halinde, bu kişilere uygulanmaz.
 • Diş yapılarının başa baş kapandığı hastalarda uygulama yapılamaz demek doğru değildir . Hafif aşındırma  şeklindeki ufak değişikliklerle arzu edilen görüntü sağlanabilir.
 • Yeterli mine dokusu olmayan kişilerde porselen lamina yapılamaz.
 • İleri derecede fluorozisli durumlarda uygulanamaz. Bunlarda lamina porselenler sağlıklı olarak yapışmaz.
 • Hastaların diş gıcırdatma gibi zararlı alışkanlıkları varsa, bunların tedavisi yapılmadan porselen lamina uygulanmamalıdır.

Porselen laminaların porselen kaplamalara göre avantajları nelerdir?

Porselen kaplamalar dişe uygulandıklarında, dişten çepeçevre 2 mm doku kaldırılması gerekir. Porselen lamina uygulamasında ise, dişlerin sadece ön yüzünden 0,3-1,0 mm dokunun kaldırılması yeterli olur.

Porselen laminalar neden estetik bir görünüm sağlarlar?

Lamina porselenler çok ince olduğundan, doğal diş dokusundaki mine gibi şeffaftır. Doğal dişler üzerine ışık geldiğinde, yansımaya neden olmaz. Işık diş dokusundan geçerek, dentin dokusuna ulaşır. Porselen laminalarda doğal dişler gibi parlak bir görünüm sağlar. Dişlere matlık vermez.

Porselen Laminate Uygulamalarında Estetik ve Fonksiyon Açısından Önem Taşıyan Unsurlar

Zenith Noktaları:

Zenith noktaları kron konturunun en yüksek seviyelerini belirler. Zenith noktalarının konumları özellikle diastemaların kapatılmasında veya dişlerin distal ya da meziale devrilmiş konumlarının düzeltilmesinde önem kazanır.

Dişlerin şekilleri ve Konumları:

Bir çok kişide yüz morfolojisi ile dişlerin şekilleri uyum gösterir. Eğer dişin yüzeyi düz ise, doku daha fazla ışık yansıttığı için daha geniş ve daha büyük görünür. Hatları yuvarlak ve yüzeyleri düzensiz dişler için de tersi söylenebilir. Diş hekiminin estetik bir görüntü oluşturması dişler ayrı ayrı değil de, her hastada farklı şekil ve büyüklükteki dişleri yumuşak dokularla uyumlandırarak bir araya getirmesine bağlıdır.

Renk:

Diş renginin algılanması, dişin şekil ve ark üzerindeki morfolojik yerleşiminden etkilenir. Örneğin alt ön dişler üst dişlerden daha beyazdır. İlerleyen yaşla beraber diş rengi koyulaşır. Gülüş esnasında en parlak dişler üst ön santral dişlerdir. Lateral kesiciler benzer tona sahiptir ancak parlaklıkları azdır. Diş dizisinde doğal bir görüntü elde etmek için porselen laminate uygulanırken renk tonlarını iyi kullanmak çok önemlidir.

Simetri:

Simetri ve denge estetik konusunda önemli kavramlardır. Simetri bir merkez eksenin iki tarafında gözlenebilen birkaç elemanın birbirlerine göre ahenkli bir biçimde düzenlenmesidir. İnsan dişi doğası gereği merkezin iki tarafı ayna görüntüsü gibi birebir aynısı değil fakat çok benzer iki yapının karşı karşıya gelmesi ile simetrik bir görüntü oluşturur.

Orta Hat:

Yüz orta hattı yüzün merkezinden interpupiller hatta dik olarak konumlanmıştır. Dental orta görselleştirmenin en iyi yollarında biri gülüşün dinamiklerini gözlemlemektir. Yüz orta hattı ile üst kesici dişler arasındaki orta hat mümkün olduğunca çakışmalıdır. Restore edilmiş herhangi bir diş dizisinde orta hat kayması kabul edilemez en önemli kusurdur.

Gülme Hattı:

Üst dudağın alt kenarı, üst dudağın iç sınırının kurvatürünü izleyen üst ön dişlerin gülme hattını oluşturur. Ağız köşeleri interpupiller çizgiye ve oklüzel düzleme paralel olursa kanin (köpek) dişlerinin uçları hafifçe alt dudağa değerse hoş bir gülüş elde edilir. Gülme hattı bireyden bireye değişir ve bayanlarda daha belirgin ve dış bükeydir.

Dişeti Sağlığı:

Diş eti normalde soluk renktedir. Sağlıklı dişeti fasial yönden sağlıklı kemik dokusunun 3 mm üzerine uzanır ve stabil papillanın tepesi kretler arasındaki kemiğe 5 mm mesafede yer alır. Protez tedavisine başlamak için dişeti dokularının sağlığı yeterli düzeye ulaşıncaya kadar beklenmelidir.