Kompozit Dolgu

Kompozit Dolgu Nedir? Nasıl Yapılır?

Dişleriniz üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan, kırık ve çürüklerin estetik gülüşe uygun olarak düzenlenmesi ve onarılmasını ister misiniz? O halde kompozit dolgu, diğer adıyla da bonding sizin için en uygunudur. Çeşitli sebepler sonucunda kırılan ya da çürüyen diş dokularının temizlenmesinin ardından, çeşitli kimyasallar ve seramik kullanılarak hazırlanan kompozit dolgunun ilgili bölgeye yerleştirilmesi ile işlem gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde kusursuz bir gülüş için uygun tedavi tamamlanmış olacaktır. Peki, kompozit dolgu nedir? Bonding uygulaması nasıl yapılır? Bu ve daha pek çok soruya içeriğimizde cevap vereceğiz.

Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit Dolgu Nedir?

Porselen kaplamalar için önemli bir alternatif olan kompozit dolgu; aşınan, kırılan ya da çürüyen diş dokusunun temizlendikten sonra diş yapısına uygun kompozit malzemeler ile tamamlanması ve diğer dişlerle orantısının ayarlanması işlemidir. Kompozit dolgu (bonding) nedir? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Bu estetik dolgu uygulaması sayesinde diş yapısında herhangi bir doku kaybı olmadan, tamamen diş yapısının korunması ile işlem gerçekleştirilmektedir. Böylece hastanın daha sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olması mümkün olacaktır.

Kompozit Dolgu Avantajları

Kaybedilen diş yapısını estetik görünüme kavuşturmak ve estetik görünüm elde ederken diş sağlığını da korumak için gerçekleştirilen estetik gülüş tasarımı uygulamalarından bir tanesi kompozit bonding uygulamasıdır. Böylece çeşitli sebepler ile eski görünümünden uzaklaşan diş dokusunun tekrar eski haline dönüştürülmesi, sağlıklı ve estetik bir gülüşün sağlanması mümkün olacaktır. Peki, bu uygulamanın sağladığı avantajlar nelerdir?

 • Estetik gülüş tasarımı uygulamaları arasında en popülerlerinden bir tanesidir.
 • Kullanılan kompozit dolgu malzemesinin içerisinde çeşitli kimyasallar ve seramik kullanıldığından sağlığa zararı yoktur ve daha sağlam bir diş yapısı ortaya çıkarılmaktadır.
 • Anestezi olmadan ağrısız şekilde gerçekleştirilen bir işlemdir.
 • Kısa sürede uygulama tamamlanır. Genellikle bu süre tek seanstan oluşmaktadır.
 • İlerleyen süreçte restorasyonu mümkündür.

Yukarıdaki avantajlara sahip olan kompozit dolgu, günümüzün en modern estetik gülüş tasarımı uygulamaları arasında yer almaktadır. Peki, bu uygulamada nelere dikkat edilmesi gerekir?

Bonding Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin sahip olduğu problemli diş yapısının yerine yeni bir diş yapısının inşa edilmesi işlemi olduğundan, dişte yapısal restorasyon gerçekleştirilmektedir. Bu da daha dikkatli bir kullanım gerektirir. Sert ve dikkatsiz kullanımlarda dişin üzerine fazla yüklenilirse, kompozit malzemede parçalanmalar ve renk değişiklikleri ortaya çıkabilir. Bu nedenle sık sık diş yapısı kontrol edilmeli ve ortalama 4 ila 5 yıl arasında restorasyonu ya da yenilenmesi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca kişi diş yapısını korumaz, beslenme alışkanlıklarına ve diş bakımına özen göstermezse, dişin estetik yapısında bozulmalar ortaya çıkabilir. Bu nedenle tedavi sonrasında diş bakımında çok hassas olunması gerekmektedir.

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

Şık bir gülümseme için kişinin diş yapısının dudak ve çene yapısına oranla uygun olması gerekir. Ancak bazı durumlarda diş yapısında bozulmalar meydana gelebileceği için, estetik gülüş tasarımı uygulamalarına başvurulur. Bonding uygulaması da bu süreçlerde tercih edilen tekniklerden bir tanesidir. Peki, süreç nasıl ilerler?

 • Öncelikle hastanın diş, dudak ve çene yapısı incelenir.
 • Diş yapısında uygulamanın gerçekleştirileceği alanlar kontrol edilir ve hastanın beklentileri dinlenir.
 • Ardından diğer dişlere oranla sorunlu diş yapısının onarımına geçilir. Bunun için diğer dişlerle estetik bir orantının olması sağlanır.
 • Diş yapısında eksik olan alana uygun olarak hazırlanan kompozit dolgu yerleştirilmekte ve sonrasında uygulama tamamlanmaktadır.

Ağrısız ve anestezi uygulaması olmadan gerçekleştirilen kompozit bonding tedavisi, son dönemin en popüler estetik diş tedavileri arasında yer almaktadır.

Kompozit Dolgu Hangi Durumlarda Kullanılır?

Her durumda ya da şartta diş yapısının düzenlenmesi için kompozit dolgu uygulamasının kullanılması mümkün olmaz. Çünkü diş yapısının yeniden inşa edilmesinden ziyade restorasyonu ön planda olduğundan, belirli durumlarda kompozit dolgu uygulaması gerekir. Peki, bu durumlar hangileridir?

 • Kırılmış,
 • Aralarında boşluk olan,
 • Diş boyları eşit olmayan,
 • Rengi bozulmuş,
 • Çürümüş,
 • Çatlamış ve
 • Estetik görünümü bozulmuş olan dişlerin tedavisinde kullanılan bir uygulamadır.

Yukarıdaki durumlarda tercih edilen ve tamamen doğal bir görünümü ortaya çıkaran kompozit dolgu (bonding) uygulaması sayesinde estetik bir gülüş sağlanabilmektedir.

Kompozit Dolgu Fiyatları

Estetik dolgu uygulaması olarak da adlandırılan bonding uygulaması sayesinde diş yapısında bozulmalar meydana geldiğinde, bozulan diş yapısının onarılması mümkündür. Ancak her diş yapısı birbiri ile aynı olmadığı için kompozit dolgu fiyatı farklılaşmaktadır. Peki, kompozit dolgu fiyatları neye göre belirlenir?

 • Diş yapısında meydana gelen problem,
 • Problemli diş sayısı,
 • Uygulanacak dolgu miktarı ve
 • Hastanın ek beklentileri dikkate alınarak kompozit dolgu uygulamasının fiyatları belirlenmektedir.

Diş sağlığının ve gülüşün en önemli parçalarından bir tanesi olduğundan, mutlaka yetkin diş kliniklerinde bu işlemler gerçekleştirilmelidir.

Ankara Kompozit Dolgu (Bonding) Uygulaması

Kompozit dolgu (bonding) tedavileri ile kırılmış, çatlamış, çürümüş, rengi değişmiş ya da arasında boşluk olan diş yapılarının restorasyonu gerçekleştirilebilir. Üstelik restorasyon işlemi tamamen ağrısız olurken, herhangi bir anestezik uygulama yapılmaz. İşte bu sebeple Ankara kompozit dolgu tedavisi için siz de Diş Hekimi Sevgi Savaş Akbaş’ı tercih edebilirsiniz. Hemen iletişime geçerek kompozit dolgu uygulaması hakkında bilgi alabilir ya da randevu oluşturabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kompozit Dolgu Ne Kadar Dayanır?

Son derece dayanıklı bir uygulama olarak dikkat çekse de kişinin ana dişi olmadığından ve diş üzerinden restorasyon gerçekleştirildiğinden, ortalama 4 ila 5 yıl arasında kontrolü yapılmalı ya da değiştirilmelidir. Çünkü kişinin diş bakımına göre uygulamanın zarar görme durumunda değişiklikler olacaktır.

Kompozit Dolgu Sararır Mı?

Kompozit dolgular tamamen ana dişinize uygun olarak seramikten tasarlanmaktadır. Bu nedenle diş yapınızda farklılaşma olmaz. Ancak zamanla tüketilen çay, kahve ve sigara, kompozit dolgunun sararmasına neden olacaktır. Bunu önlemek için diş bakımınıza özen göstermeli ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak kalmalısınız.

Son derece dayanıklı bir uygulama olarak dikkat çekse de kişinin ana dişi olmadığından ve diş üzerinden restorasyon gerçekleştirildiğinden, ortalama 4 ila 5 yıl arasında kontrolü yapılmalı ya da değiştirilmelidir. Çünkü kişinin diş bakımına göre uygulamanın zarar görme durumunda değişiklikler olacaktır.

Kompozit dolgular tamamen ana dişinize uygun olarak seramikten tasarlanmaktadır. Bu nedenle diş yapınızda farklılaşma olmaz. Ancak zamanla tüketilen çay, kahve ve sigara, kompozit dolgunun sararmasına neden olacaktır. Bunu önlemek için diş bakımınıza özen göstermeli ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak kalmalısınız.