Zirkonyum Porselen Kron ve Köprü Protezleri

Zirkonyum oksit alt yapısı ile hazırlanan porselen kaplamalardır. Estetik açıdan metal alt yapılı protezlere göre çok daha doğal bir görünüm sunarlar, diş etleri ve çevre dokularla son derece uyumludurlar.

Zirkonyum Diş Kaplaması Nedir?

Diş kaplamaları bir dişi veya bir dental implantı örten diş formunda üst yapılardır.

Diş hekimleri genellikle kronları kırık, zayıf veya şekilsiz dişleri desteklemenin bir yolu olarak; çok aşınmış veya ciddi renk değiştirmiş bir dişi örtmek için  veya birden fazla dişi güçlendirmek için köprülerle birlikte de kullanılabilirler.

Diş kaplamaları çoğunlukla porselen kaplama şeklinde uygulanır. Porselen  diş kaplamaları da metal destekli ile metal desteksiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Daha estetik bir gülüş gereksinimi içerisinde olan hastalar için diş hekimleri de daha estetik tedavi yaklaşımlarını hastalarına sunmak için alternatifler üretirler. Bu estetik ihtiyaçlar, diş hekimliğinde daha fazla estetik bir yaklaşım sağlayan  zirkonyum alt yapılı dişleri tedavilerinde daha sık kullanılmasını gündeme getirmektedir. Diş yapımında kullanılmakta olan ve beyaz renkli bir madde olan zirkonyum, saf mineral zirkonyum dioksit hali yerine zirkonyum seramiği haline dönüştürülüp kullanılarak özel fırınlarda işlenmektedir.

Zirkonyum diş kaplama, metal desteksiz kaplamalar grubundan olup, metal destekli kaplamalara kıyasla daha doğal bir görünüm sunarlar.

Zirkonyum Diş Kaplamalarının Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplamalarının ışık geçirgenliğinin metal destekli kaplamalara oranla daha fazla olması nedeniyle diş etlerinde koyu bir renk oluşturmaz ve ileride metal kaplamalı porselen dişlerde olması mümkün olan diş eti kenarından siyah renk yansıması gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Bunun yanı sıra zirkonyum diş kaplama da zirkonyumun ışığı geçirebilme özelliği sayesinde dişlerde meydana gelebilen mat görüntü kaybolarak, dişlerin orijinal haline en yakın bir görünüm alması sayesinde daha sağlıklı, daha şeffaf ve daha doğal bir görünüm elde edilir. Zirkonyum kaplamanın estetik ve doğal bir görünüm sunmasının yanı sıra diş eti sağlınız açısından da önemlidir. Çünkü, zirkonyum diş kaplamalar diş etleriyle daha uyumludur ve zirkonyum diş kaplama yapılmış dişlerin etrafında ki diş etinde, diş eti hastalığı görülmesi olasılığı metal destekli diş kaplamalarına oranla çok daha düşüktür.

Zirkonyum diş kaplama, beyaz renkli, sıcağa dayanıklı ve metale karşı alerjisi olan hastalar için ideal bir diş tedavisi türüdür. Zirkonyum diş kaplaması ışık geçirgenliği sayesinde mat görüntü kaybolarak, daha doğal ve daha estetik bir görünüm sağlar. Zirkonyum diş kaplama kullanan kişiler de sıcak soğuk hassasiyeti olmaz. Ayrıca, metal olan dişlere oranla sağlamlığı daha fazladır ve doğal görünümü sebebiyle daha çok ön dişlerde daha çok tercih edilmektedir. Zirkonyum, sigara veya başka nedenler ile oluşan lekelenmeleri en aza indirger, ağız kokusuna yol açmaz, diş eti sorunlarına sebep olmaz ve ağızda tat değişikliğine neden olmaz.

Zirkonyum Diş Kaplamalarının Avantajları Nelerdir ?

Zirkonyumdan yapılmış kronlar ve köprüler  önemli avantajlar sunarlar;

  1. Kuvvetli bir yapı

Zirkonyum’un en büyük avantajlarından biri gücü ve dayanıklılığıdır. Arka dişlerinizin çiğnediğiniz gıdaya ne kadar kuvvet uyguladığını düşünün. Kronlarınızın güçlü bir malzemeden yapılmasının gerekli olmasını sebebiyle  zirkonyum ağzınızın arka grup dişlerine yapılan kronlar için iyi bir seçim olabilir.

  • Uzun ömür

Diş Hekimliği Dergisi’nde yayınlanan 2017 randomize kontrollü bir araştırmaya göre, Zirkonyum altyapılı kronların 5 yıl boyunca metal bazlı kronlara göre daha iyi durumda kalabildikleri tespit edilmiştir.  Monolitik zirkonyum kaplamaları olarak adlandırılan zirkonyumdan yapılmış kronlar özellikle daha da dayanıklıdır.

  • Mükemmel biyouyumluluk

Zirkonyum, biyouyumluluğu nedeniyle birçok diş hekiminin seçimidir. Bu da vücudu iltihap gibi bir reaksiyon veya immünolojik yanıt üretmeye teşvik etmenin daha az olası olduğu anlamına gelir. 2016 yılında in vitro bir çalışma Güvenilir Kaynak tarafında bu doğrulandı ve sadece sınırlı miktarda sitotoksisite bulundu.

  • Aynı gün prosedürü

Birçok diş hekimi, bir kronu yapmak için dijital tarayıcı ile ölçü alarak Cad-Cam teknolojisiyle aynı gün içinde kronlarınızı yapabilir.

Zirkonyum Kronların Potansiyel Dezavantajları Nelerdir?

  • Zirkonyum kronları genellikle estetik olarak doğal dişlerle eşleşmesi zor olabilir. Zirkonyum kronun  potansiyel bir dezavantajı, daha az doğal görünmesini sağlayan opak görünümüdür. Bu, özellikle zirkonyumdan yapılan monolitik zirkonyum kronları için geçerlidir. Ancak bu konu estetik alanda olamayan ağzınızın arkasındaki azı dişleri  için daha az sorun teşkil edebilir.

  • Diğer dişlerde potansiyel aşınma. (monolitik zirkonyum kronlar için geçerlidir)                                 
  •  Bazı diş hekimleri, zirkonyum sertliğinin karşıt dişlerde aşınma ve yıpranmaya neden olabileceğini düşünmektedir.

  • Zirkonyum kron maliyeti.

Zirkonyum kronlar  seramik, metal ve porselen gibi diğer diş kronlarından daha pahalıdır.