Diş Beyazlatma

Farklı sebeplerden doğal rengini yitirmiş, renk değiştirmiş dişlerin renk ve tonlarının açılması için kişiye özel uygulanan bir tedavidir. Günlük hayatta tükettiğimiz çay, kahve ve kırmızı şarap gibi içecekler, sigara, vb. tütün kullanımı, içtiğimiz sulardaki flor, bazı antibiyotiklerin kullanımı ve bazı dental işlemler dişlerinizde renk değişimlerine sebep olabilir. Sarı ve kahverengi renklenmiş veya yaşlanmış dişler, profesyonel diş beyazlatma yöntemleriyle tekrar bembeyaz hale getirilebilir. Peki siz sağlıklı bembeyaz bir gülüşün ihtişamıyla kendinizi buluşturmaya hazır misiniz?

Diş Beyazlatma Nedir?

Farklı sebeplerden doğal rengini yitirmiş, renk değiştirmiş dişlerin renklerinin bir kaç ton açılması için kişiye özel geliştirişmiş bir tedavi konseptidir.

Koyu renkli yiyecek ve içecekler, çay, kahve ve  kırmızı şarap  gibi  içecekler, sigara vb. tütün kullanımı, içtiğimiz sulardaki flor dişlerinize zarar verebilir  ve  sarı  veya kahverengi tonlarında renk değiştirmelerine neden olabilir. Bazı antibiyotiklerin kullanımı da dişlerinizi  griye dönüştürebilir.  Bazı durumlarda dişlere uygulanan dolgular ve kök kanal tedavisi gibi restorasyonlar da dişlerde koyu renkli renklenmelere neden olabilmektedir.

Renkli, lekeli veya yaşlanmış  dişler, profesyonel  diş beyazlatma yöntemleriyle bembeyaz hale getirilebilir. Bu tedavi klinik şartlarında bir saat gibi kısa sürede tamamlanabilir veya evde hekim takibinde uygulanabilen  beyazlatma yöntemleri ile de mümkündür.  Her iki durumda da, göz kamaştırıcı bir gülümsemeye ulaşmak kolaydır.

Diş beyazlatma klinik uygulaması (office bleaching) yaklaşık 1,5 saat süren bir tedavidir.

Dişlerdeki renklenme durumuna göre  tek oturumda 15- 20dk’lık stepler halinde, 3 veya 4 step uygulama yapılarak beyazlatma gerçekleştirilir. Diş etleri özel bir koruyucu bariyerle kapatıldıktan sonra, özel içerikli hidrojen peroksit jel dişlerin ön yüzüne uygulanır. Plasma arc soğuk led cihazının ışığıyla uygulanan jelin aktivasyonu sağlanır ve bu aktivasyonla dişlerde renk açılması gerçekleşir.

Bu yöntemle dişlerin rengi 6- 8 ton açılabilir.

Diş beyazlatma evde uygulaması  (home bleaching ) 1 ile 4 hafta arasında süren bir tedavidir. Kişiye özel olarak dişhekimi tarafından hazırlanan şeffaf plaklarla uygulanan  carbamid peroksit jel (hekiminizin uygun gördüğü, ev kullanımı için uygun konsantrasyonda üretilmiş jel)  ile dişlerin renkleri açılabilir.

Bazı durumlarda her iki yöntemin birlikte kullanımı da söz konusudur.

Kök kanal tedavisi görmüş ve sonrasında renklenmiş dişler için de kron içi beyazlatma (intrakronal bleaching) tedavisi uygulayarak, açılma sağlamak mümkündür.