Holistik

Diş Hekimliği

 

Holistik Diş Hekimliği


Geleneksel diş hekimliğinin bir tamamlayıcısı olan holistik diş hekimliği, son dönemin diş hekimliği alanında yükselen değerleri arasında yer almaktadır. Holistik kelimesinin anlamı “bütünsel” olduğundan, bütünsel diş hekimliği şeklinde de adlandırılmaktadır. Dişlerin vücutta olan etkinliğini ön plana çıkan diş hekimliği dalı, sağlıklı bir diş yapısı ve vücudu hedeflemektedir. Peki, holistik diş hekimliği nedir? Holistik (bütünsel) diş hekimliği tedavileri nelerdir? Şimdi bunlardan bahsedeceğiz.


Holistik Diş Hekimliği Nedir?


Ağız sağlığı ile kişinin vücut sağlığının bir bütün olduğu ve birbirini daima etkilediğini öne süren bir diş hekimliği yaklaşımıdır. Holistik (bütünsel) diş hekimliği nedir? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Bu yaklaşıma göre kişinin ağız sağlığında belirli problemlerin olması, vücut sağlığını da etkilemekte, böylece problemler tüm vücuda tesir etmektedir. Peki, holistik diş hekimliğinin bilinmesi gereken yönleri nelerdir?

Holistik Diş Hekimliğinin Özellikleri Nelerdir?

Bütünsel (holistik) diş hekimliği, kişinin sağlığını temel alarak, ağız sağlığı ile ilgili problemleri tespit etmekte ve tedavisini gerçekleştirmektedir. Diş ve diş eti problemlerinin tek başına etkili olmadığını, vücudu da etkilediğini varsaydığından, bütünsel diş hekimliği olarak adlandırılmaktadır. Peki, bu yaklaşımın diğer özellikleri nelerdir?

  • Günümüzde ön plana çıkan bir yaklaşım olsa da geleneksel diş hekimliğini reddetmeden, geleneksel diş hekimliğini yeniliklerle geliştirmektedir.
  • Geleneksel diş hekimliği yalnızca diş sağlığına odaklanırken, holistik, yani bütünsel diş hekimliğiyalnızca diş sağlığına değil vücut sağlığına da odaklanmaktadır.
  • Dişlerin tedavi edilmesinin yanı sıra kişinin genel sağlığında ön planda olan stres, kilo, diyet ve yaşam tarzı gibi alanlarda da iyileştirmeler yapmayı hedeflemektedir.

Holistik diş hekimliğinin son dönemde giderek popülaritesini artırmasının ana sebepleri, diş ve genel sağlığa bütünsel bakış açısı ile yaklaşmasıdır.

Holistik (Bütünsel) Diş Hekimliği Ne İşe Yarar?


Geçmişte var olan ancak çok popüler olmayan holistik (bütünsel) diş hekimliği, günümüzde değerini katlamaya devam ediyor. Çünkü artık diş sağlığının tek başına ele alınması mümkün değil. Pek çok farklı sağlık problemini de tetikleyebiliyor. İşte bu durumda öne çıkan anlayış, bütünsel diş hekimliği. Peki, avantajları nelerdir?

  • Yalnızca diş sağlığı değil vücudun bütünsel sağlığı düşünülmektedir.
  • Ağız içerisinde oluşan problemlerin vücuda ne gibi etkisinin olacağı araştırılmaktadır.
  • Tedavi sürecinde kişiye farklı tedavi seçeneklerinin sunulmasına imkan vermektedir.
  • Diş sağlığının yanı sıra vücudun sağlıklı olması, sağlıklı beslenilmesi ve stres seviyesinin düşürülmesi gibi pek çok hedefi de bulunmaktadır.
  • Vücudun fiziksel ve ruhsal açıdan sorunlarının tespit edilmesine olanak sağlamaktadır.
  • Bu yaklaşımın getirdiği tedavi süreci sayesinde gelecekte oluşması beklenen sağlık sorunları da öngörülebilmektedir.
  • Holistik bakış açısıyla ilerlendiğinde, diyetisyenler ve bu alanla ilgili çeşitli meslek gruplarından da destek alınmaktadır.

Yukarıda da görüldüğü gibi diş sağlığı ve kişinin genel sağlığının iyi olması, holistik diş hekimliğinin temel hedefi konumundadır.

Holistik Diş Hekimliği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi edilirken kimi zaman kullanılan malzemeler, vücudumuzun olumsuz etkiler ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilir. Diş tedavilerinde de bu gibi durumlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Kaplama, dolgu vb. tedavilerde kullanılan elementlerin vücuda yaydığı bazı olumsuz etkiler olabiliyor. İşte bu noktada bütünsel (holistik) diş hekimliği ön plana çıkarak, kişide olumsuz etkiye sebep olabilecek tüm etkenler ortadan kaldırılmaktadır.

Diş ve diş eti yapısında meydana gelen olumsuzlukların tedavi edilmesi için tamamen doğal yöntemler kullanılmaktadır. Bu şekilde hastanın kendini rahat hissetmesi mümkün olur. Ayrıca hem ağız sağlığı ön planda tutulacak hem de kişinin genel sağlığı kontrol altına alınacaktır. Bu nedenle geleneksel yöntemler ile günümüz yöntemleri bir araya getirilerek holistik (bütünsel) diş hekimliği tedavileri uygulanmaktadır.

Ankara Holistik Diş Hekimliği

Dişlerimiz tedavi edilirken kullanılan malzemeler, vücudumuza çeşitli zararlar verebilir. Bu zararlar kimi zaman küçük ölçekli olsa da aslında bir araya geldiklerine büyük problemleri tetiklemektedir. İşte bunun için holistik (bütünsel) diş hekimliği Ankara gibi merkezlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Sevgi Savaş Akbaş ise bu alanda aldığı eğitimler ve elde ettiği deneyimler sayesinde holistik tedavileri gerçekleştirmektedir. Bunun için Ankara holistik diş hekimi olan Sevgi Savaş Akbaş ile iletişime geçebilir, detaylı bilgi alarak randevu oluşturabilirsiniz. Çünkü holistik diş hekimliği artık son dönemin en popüler diş hekimliği tedavileri arasında yer almaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

1Holistik Ne Demek?
Kelime anlamı “bütünsel” olarak ifade edilmektedir. Bir felsefe yaklaşımı olan bu kelime, diş hekimliğinin bir dalının ismidir
2Holistik Diş Hekimi Ne Demek?
Bütünsel diş hekimliği olarak adlandırılan holistik diş hekimliği diş sağlığı ve vücut sağlığının bütünsel olarak ele alınmasını ifade etmektedir. Holistik diş hekimi ise bu tedavileri uygulayan diş hekimine verilen addır.
3Diş Sıkma ya da Gıcırdatma Psikolojik Mi?
Stresin sonucunda ortaya çıkma ihtimali olan diş sıkma ya da diğer adıyla bruksizm, çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle de karşımıza çıkabilmektedir. Ancak en önemli belirtisi strestir. İleri düzey stres de psikolojik desteği gerektirdiğinden, diş sıkma rahatsızlığı ile karşı karşıya kalanların psikolojik destek alması mutlaka önerilmektedir. Bundan sonra dikkat edilmesi gereken konu ise rahatsızlık boyunca hasar gören dişlerin tedavi edilmesi olacaktır.