Bruksizm Nedir?
Ankara Bruksizm
Fiyatları

 

Bruksizm Nedir?
Ankara Bruksizm Fiyatları


Günlük hayatta yaşadığımız olumsuzluklar, vücudumuzda çeşitli tepkilerin oluşmasına sebep olur. Tikler de bu şekilde meydana gelir. Ancak bunun dışında en sık karşılaşılan bir diğer problem de bruksizm, yani diş sıkma. Diş gıcırdatma olarak da bilinen bruksizm, uyku esnasında ya da uyanıkken gerçekleşebildiğinden, mutlaka bruksizm tedavi seçeneği dikkate alınmalıdır. Peki, bruksizm nedir? Ankara bruksizm tedavisi ve bu konu ile ilgili pek çok detaydan içeriğimizde bahsedeceğiz.


Bruksizm Nedir?


Bilinçsiz şekilde diş sıkma ve diş gıcırdatma olarak bilinen bruksizm, uyku sırasında ya da uyanıkken meydana gelebilen, dişlerin sıkılması, çenenin aniden kapanması ve dişlerin gıcırdatılması şeklinde kendini göstermektedir. Bruksizm nedir? sorusuna en net bu şekilde cevap verilebilir. Bruksizmin farklı şekilleri de bulunur. Bunların başında da uyku bruksizmi gelmektedir. Bu şekilde kişi uyku esnasında dişlerini sıkmakta ve gıcırdatmakta, bu durum yüksek ihtimalle horlama, aralıklı nefes alma ve uyku apnesi gibi çeşitli uyku bozukluklarına temel oluşturabilmektedir.


Bruksizm Nedenleri
Nelerdir?

Pek çok farklı şekilde karşımıza çıkabilen, bu nedenle nedenlerinin sıklıkla sorgulandığı bruksizm, sonradan ya da genetik aktarım ile baş gösterebilmektedir. Sonucunda dişlerde çeşitli hasarlara sebep olabileceği için, büyük risk taşımaktadır. Peki, bruksizm sebepleri nelerdir? Şimdi bunları sıralayalım.

 • Genetik aktarım,
 • Kullanılan ilaçlar,
 • Stres,
 • Uyku bozuklukları ve
 • Kaygı bozukluğu (anksiyete), bruksizmin en bilinen nedenleri arasında yer almaktadır.

Diş sıkma rahatsızlığının en bilinen nedeni strestir. Yapılan çalışmalara bakıldığında da bruksizm rahatsızlığı ile karşı karşıya kalanlar, kalmayanlara göre strese duyarlılıkları daha düşüktür. Bruksizm neden olur? sorusunun cevaplarından bu şekilde bahsedebiliriz.

Bruksizm Tedavisi Nasıl Yapılır?


Stresin yoğun olduğu meslekleri yapan kişilerde daha sık rastlanan bruksizmin en çok etkilediği cinsiyet grubu ise kadınlardır. Bu nedenle kadınların bu rahatsızlıkla önemli bir risk grubunda yer aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, bu rahatsızlığın bir tedavisi mümkün mü? Elbette. Şimdi bruksizm tedavisi sürecinden detayları ile bahsedelim.

 • En önemli tedavi süreci diş hekimlerinin kontrolünde gerçekleşmektedir. Çünkü dişlerde sıkma ve gıcırdatma zamanla hasar oluşturacaktır. Bunun için de çeşitli estetik diş uygulamaları ile hasar alan dişlerin onarılması gerekir. Eksilen ya da çekilmek durumunda kalınan dişler ise implant gibi uygulamalar ile tamamlanır.
 • Psikolojik etkisi de çok büyük olduğundan, psikolojik destek almak gerekebilir. Çünkü bruksizmin en önemli belirtisi strestir. Stresin altında yatan pek çok psikolojik etken olabilir.
 • Diş sıkma aparatları da son dönemde sıklıkla tercih ediliyor. Dişlerin korunmasını sağlayan bu aparatlar, hastanın dişlerine zarar vermesini önleyecektir.
 • Diş gıcırdatma ve sıkma sonucunda oluşan etkilerin ortadan kaldırılması için kullanılan yöntemlerden bir tanesi de diş hekimliğinde tercih edilen botoks uygulamalarıdır. Bu şekilde kişi bruksizm sonucunda yaşadığı dezavantajlardan kurtulabilecektir. Ayrıca diş hekimliğinde botoks tedavileri, gülüş esnasında diş eti görünümünü azaltmak için de tercih edilmektedir. Bu da estetik gülüş tasarımında önemli bir yeri olduğunu göstermektedir. Ayrıca bruksizmin diş yapısındaki olumsuz etkileri de ortadan kaldırılmış olacaktır.

Bruksizmin tedavisinde yukarıdaki yöntemler en çok kullanılanlardır. Bazı durumlarda zihinsel sorunlar da ortaya çıkabildiğinden, nöroloji polikliniğinden randevu alınması gerekebilir. Bruksizm nasıl geçer? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

Ankara Bruksizm Tedavisi

Diş sıkma ve diş gıcırdatma problemi ile karşı karşıya kalanlar, zamanla dişlerinde kayıplar yaşamaya başlarlar. Bu kayıplar ilk etapta diş kırıkları ya da diş çatlakları şeklinde baş gösterse de ilerleyen boyutlarda kırılan dişler ağrılara sebep olur ve dişin çekilmesi ya da tedavi edilmesi gerekir. İşte bunun için de Ankara bruksizm (diş sıkma ve diş gıcırdatma) tedavisi son derece önemli. Uzman Diş Hekimi Sevgi Savaş Akbaş ise bu süreçte sizinle özel olarak ilgilenmekte, belirtilerinden yola çıkarak tedavi sürecini ortaya çıkarmaktadır. Böylece siz de dişlerinizin tedavi edilmesi ile daha rahat bir yaşam sürme şansı yakalayabileceksiniz.

Bruksizm (Diş Sıkma) Tedavisi Fiyatları 2023

Günümüzün en sık karşılaşılan ve stres sonucunda görülen rahatsızlıklarından bir tanesi de diş sıkmadır. Yani bilinen diğer adıyla bruksizm. Bu rahatsızlık ilk etapta çok ciddi görünmese de zamanla dişlerde hasar bırakmakta ve bu da ağrıları ortaya çıkarmaktadır. Ancak yalnızca ağrılar olmaz. Buna ek olarak kötü görünüm de estetik diş hekimliği için uygun ortamı hazırlar. Peki, bruksizm sonucunda bozulan diş yapısının tedavisinin fiyatları neye göre belirlenir?

 • Diş ve diş eti yapısı,
 • Dişlerde rahatsızlık sonucunda oluşan bozukluklar,
 • Kullanılacak diş tedavi yöntemleri ve
 • Estetik diş hekimliğine olan gereksinim gibi faktörlere dikkat edilerek diş sıkma tedavisi fiyatları

Bu rahatsızlık sonucunda oluşan diş problemlerinden kurtulmak için başvurmanız gereken yer diş klinikleridir. Kliniklerde uzman diş hekimleri sizinle özel olarak ilgilenecek ve rahatsızlık sonucunda oluşan diş hasarlarının tedavisi için süreci başlatacaktır. Uzman Diş Hekimi Sevgi Savaş Akbaş da bu süreçte size baştan sona yardımcı olacaktır. Tedavi öncesi, sırası ve sonrasında sorularınıza cevap bulabilecek, dişlerinizdeki hasarlardan kurtularak, estetik bir diş yapısına tekrar kavuşabileceksiniz. Bu kapsamda Bruksizm nedir? Diş sıkma belirtileri? Ankara bruksizm tedavisi gibi konulardan bahsettiğimiz içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Siz de daha detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için Sevgi Savaş Akbaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1Bruksizm Hastalığı Nedir?
Uyku sırasında ya da uyanıkken, bilinçsizce dişlerin sıkılması, gıcırdatılması ya da çenenin aniden kapatılması gibi sebeplerle karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır.
2Bruksizm Neden Olur?
Günlük hayatın stresi, kaygı, kullanılan ilaçlar ve genetik aktarım gibi faktörler, diş sıkma (bruksizm) rahatsızlığının oluşmasına zemin hazırlamaktadır.
3Diş Sıkma ya da Gıcırdatma Psikolojik Mi?
Stresin sonucunda ortaya çıkma ihtimali olan diş sıkma ya da diğer adıyla bruksizm, çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle de karşımıza çıkabilmektedir. Ancak en önemli belirtisi strestir. İleri düzey stres de psikolojik desteği gerektirdiğinden, diş sıkma rahatsızlığı ile karşı karşıya kalanların psikolojik destek alması mutlaka önerilmektedir. Bundan sonra dikkat edilmesi gereken konu ise rahatsızlık boyunca hasar gören dişlerin tedavi edilmesi olacaktır.