Endodonti Nedir?
Ankara Kanal Tedavisi

 

Endodonti Nedir? Ankara Kanal Tedavisi


Çeşitli tabakalardan oluşan diş yapısı, her tabakası ile hassastır ve özel tedavileri içermektedir. Dişin iç tabakalarından olan pulpa tabakasındaki tedavilerle ilgilenen diş hekimliği dalına ise endodonti adı verilmektedir. Çok sık uygulanan tedavilerden biri olmakla beraber, kurtarılamayıp, çekilme ihtimali olan dişlerin kurtarılabilmesine yardımcı olur. Bu şekilde dişteki problemler ortadan kaldırıldığından çekilmek zorunda kalmaz ve diş kurtarılır. Peki, endodonti nedir? Ne yapar? Ankara endodonti tedavisi ve daha pek çok detaydan içeriğimizde bahsedeceğiz.

Endodonti Nedir?

Dişin yapısında çürüme meydana gelmiş ya da diş enfekte olmuşsa ve kurtarılması mümkün görünmüyorsa, bu durumda devreye endodonti girer. Peki, endodonti nedir? Halk ağzındaki karşılığı “kanal tedavisi” olan endodonti; dişlerin çekilmeden, olumsuzluklarından arındırılması ve böylece dişin kurtarılmasını sağlayan bir diş hekimliği dalıdır. Böylece diş ve diş eti çevresindeki dokularda var olan hastalıkların tespit edilmesi sağlanacak, tespiti bilindiği için önlemler alınarak diş kurtarılacaktır. Bu durum diş kayıplarından kurtulmak için son derece önemli olup, oldukça popülerdir. Endodonti tedavisinin genel amacı, dişlerin olumsuz özelliklerinden arındırılması ve olabildiğince doğal dişlerin çekilmesinin önlenmesidir. Peki, endodonti ne yapar? Neyle ilgilenir? Şimdi bunlardan bahsedelim.


Endodonti Neye Bakar?

 Doğal dişlerinden vazgeçmek istemeyenler için dişlerini kurtarmak adına gerçekleştirilen kanal tedavisi işlemine, endodonti bölümü bakmaktadır. Dişin sinir ve damar yapısında iltihaplanma olduğu durumlarda tercih edilen endodonti tedavisi sayesinde doğal dişiniz çekilmeden, ağzınızda kalabilir. Peki, endodonti bölümü neye bakar? Şimdi bundan bahsedelim. • Pulpa tabakasında meydana gelen hastalıkların tedavi edilmesinde, • Travmaya maruz kalmış dişin travma durumundan kurtarılmasında, • Kök kanal tedavisinin gerçekleştirilmesinde ve • Çürüklerin getirdiği hastalıkların ortadan kaldırılmasında, endodonti bölümü ön plana çıkmaktadır. Halk arasındaki tabiri ile kanal tedavisi olan endodonti sayesinde çeşitli hastalıklara maruz kalan dişler kurtarılabildiği için kişinin ağzındaki doğal dişi korunabilecektir. Bu şekilde implant gibi uygulamaların yapılmasına gerek kalmayacaktır. Peki, tedavi süreci nasıl işler? Bunu maddeler halinde anlatalım.

Endodonti (Kanal Tedavisi) Nasıl Yapılır?

Çeşitli sebeplerle iltihaplanmış ya da hastalıklarla karşı karşıya kalmış dişin pulpa dokusunun diş içerisinden çıkarılması ve dişin temizlenmesi süreci, kanal tedavisi (endodonti) olarak adlandırılmaktadır. Endodonti nedir? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Peki, kanal tedavisi nasıl yapılır? Her diş tedavisinde olduğu gibi çeşitli aşamaları bulunmaktadır.

  • Öncelikle hastalıklı dişin yapısının ve dokularının tam anlamıyla kontrol edilebilmesi için dişin röntgeninin çekilmesi gerekir.
  • Ardından lokal anestezi sayesinde dişin uyuşturulması sağlanır ve işlem sırasında hastanın ağrı ya da sızı ile karşı karşıya kalması önlenir.
  • Sonrasında hastalıklı pulpa dokusunun dişin iç yüzeyinden çıkarılması sağlanır.
  • Bunun sonucunda oluşan boşluk çeşitli kanal tedavisi materyalleri sayesinde temizlenir ve dişin herhangi bir hastalıklı yapı ile karşı karşıya kalmadığından emin olunur.
  • Sonrasında doku dostu olan dolgu malzemeleri kullanılarak oluşan boşluk doldurulur. Böylece holistik diş hekimliği alanında olduğu gibi kişinin genel sağlığı tehdit edilmemiş olacaktır.

Kanal tedavisi işlemi yukarıdaki gibi gerçekleştirilmektedir. Ancak bu işlemde dokuların tam anlamıyla tespiti ve ardından pulpa tabakasındaki zararlı dokunun çıkarılması son derece önemlidir. Peki, kişi kanal tedavisi, yani endodontiye ihtiyaç duyduğunu nasıl anlayabilir?

Endodonti (Kanal Tedavisi) İhtiyacı Nasıl Anlaşılır?


Endodonti diş tedavisi, hastalıklara ve iltihaplanmaya maruz kalmış doğal dişlerin kurtarılması işlemidir. Kanal tedavisi nedir? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Peki, kanal tedavisine ihtiyaç olduğu nasıl anlaşılır?

  • Dişin renginde kararmaların meydana gelmesi,
  • Yemek yerken, çiğneme esnasında dişe baskı sonucunda şiddetli bir ağrının oluşması,
  • İlgili dişin çevresinde yer alan diş etlerinde şişliklerin ortaya çıkması ve
  • Soğuk ya da sıcağa üst düzey hassasiyet duyulması durumunda kanal tedavisi yaptırmanız gerekir.

Kanal tedavisi yaptırmaya gecikirseniz genel sağlığınız tehdit altına girer, tek tarafla çiğneme yaptığınız için diğer dişleriniz de bu sorunla karşı karşıya kalmaya başlar. Bu nedenle ilgili belirtiler ile karşı karşıya kaldığınızda mutlaka uzman diş hekiminden destek alarak, kanal tedavisi uygulamasına başvurmalısınız. Peki tedavi ne kadar sürer?

Kanal Tedavisi (Endodonti) Ne Kadar Sürer?

Hasarlı dokunun dişten çıkarılması, temizlenmesi ve temizlenen alanın da doku dostu dolgu malzemeleri ile doldurulmasını içerdiğinden, net bir süreden bahsetmek mümkün olmaz. Ancak kanal tedavisi ortalama olarak bir ya da iki seansta sonuna ulaşmaktadır. Bunun yanında bazı durumlarda dişin yapısındaki hastalıklı doku çok yoğun olduğunda, seans süresi üçe ya da dörde çıkabilir. Ancak genellikle tek seansta doku çıkarılır ve dolgu malzemesi ile doldurulur.

Ankara Endodonti (Kanal Tedavisi)

Türkiye’nin başkenti olan Ankara, nüfus yoğunluğu sebebi ile diş tedavilerinin çok fazla talep edildiği merkezlerden bir tanesidir. Ancak bu uygulamanın hassas olması, doğru diş kliniğini seçme gerekliliği oluşturduğundan, mutlaka tecrübeli diş kliniklerinden randevu oluşturmalısınız. Hijyen ve anestezi süreçlerinin önemi de son derece büyüktür. İşte bunun için Sevgi Savaş Akbaş, üst düzey uygulamaları ile dişlerdeki problemleri ortadan kaldırmakta ve tedavisini gerçekleştirmektedir. Ankara endodonti tavsiye seçeneklerini incelediğinizde de en doğru diş kliniğini seçtiğinizden emin olabileceksiniz. Ankara endodonti tedavisi için hemen randevu oluşturmak ve daha detaylı bilgi almak isterseniz, Sevgi Savaş Akbaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Endodonti (Kanal Tedavisi) Fiyatları 2023

Tam bir süreç tedavisi olduğundan, dolgulu ya da dolgusuz şekilde gerçekleştirilen bir tedavidir. İşte bunun için kanal tedavisi (endodonti) fiyatları belirlenirken, diş yapısı, dolgusunun olup olmayacağı ve seans sayısı gibi faktörlere dikkat edilmektedir.

Tedavi edilmeden önce kaç kök için kanal tedavisinin uygulanacağı, diş sayısı, dişin yapısı, seans sayısı ve daha pek çok faktör, endodonti fiyatları için zemin oluşturmaktadır. Bunun için Uzman Diş Hekimi Dr. Sevgi Savaş Akbaş ile iletişime geçerek süreci öğrenebilir, hemen randevu oluşturabilirsiniz. Biz de sizin için hazırladığımız “Endodonti Nedir?” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Ankara endodonti tedavisi almak isterseniz hemen iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1Kanal Tedavisi Nedir?
Dişin pulpa dokusunda meydana gelen iltihaplanma ve hastalıkların tespit edilmesi, dişin yapısından çıkarılması, temizlenmesi ve sonrasında doku dostu dolgu malzemeleri ile doldurulması, kanal tedavisi olarak adlandırılmaktadır.
2Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?
Endodonti olarak da adlandırılan kanal tedavisi; öncelikli olarak diş röntgeninin çekilmesi ile başlar. Ardından anestezi uygulanır ve hastalıklı dokunun diş yapısından çıkarılması sağlanır. Sonrasında diş yapısı temizlenir ve dolgu için uygun hale getirilir. Dolgu işlemi ise doku dostu dolgu malzemeleri ile gerçekleştirilerek, tedavi süreci tamamlanır.