İmplant Nedir?

 

İmplant Nedir?

Ankara İmplant Fiyatları 2023


Günümüzde artık teknolojik gelişmelerin artış göstermesi ile yeni tedaviler ile karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle diş tedavilerinde bunu hissetmeye başladık. Çünkü diş estetiği ve gülüş tasarımı gibi tedavi süreçleri, kişilerin gülüşlerinin baştan oluşturulmasına imkân sağlıyor. İşte bu süreçte diş eksiği ile karşı karşıya kalanlar ve bu durumdan muzdarip olanlar için implant harika bir seçenek. Peki, implant nedir? Nasıl yapılır? Ankara implant uygulamaları ve daha pek çok konudan size detayları ile bahsedeceğiz.

İmplant Nedir?


Diş eksikliği ile karşı karşıya kalanlar için, titanyum malzemeden yapılmış yapay diş köklerinin alt ya da üst çene kemiğine yerleştirilmesi ve üzerine protez dişlerin takılması işlemi, implant olarak adlandırılmaktadır. İmplant nedir? sorusuna en net bu şekilde cevap verilebilir. Ayrıca implant çok sağlam bir uygulama olduğundan, kişi bu diş yapısını 30 yıla kadar herhangi bir sorun olmadan kullanabilir. Ancak üzerindeki protezde bakımsızlık sonucunda belirli bozukluklar ortaya çıkabilir. Bu durumda protez dişin değiştirilmesi mümkündür. Peki, implant uygulaması ile ilgili bilinmesi gereken önemli kriterler nelerdir?

 • Tek diş ya da birkaç diş eksikliği ve kısmen ya da tamamen dişsiz olunan durumlarda tercih edilebilir. Bunun için farklı implant uygulamaları geliştirilmiştir.
 • İmplant uygulaması sayesinde çene kemiği güçlendirilmekte ve bunun yanında sağlam bir diş kökü ortaya çıkarılmaktadır.
 • Doğal diş görevi gördüğünden ve sağlam olduğundan yemek yeme, konuşma ya da gülme gibi durumlarda herhangi bir zorlanma hissedilmez.
 • İmplant uygulaması sırasında komşu dişlere herhangi bir zarar verilmez. Kesilme ya da inceltme gibi durumlar ile karşı karşıya kalınmaz.
 • Uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için alt yaş sınırı 18’dir. Bunun yanında uygulamanın doğru ve sağlıklı sonucu vermesi için hastanın çene kemiğinin röntgen çekilerek incelenmesi gerekir. Çene kemiğinin bu uygulamaya uygun olduğuna karar verilirse, işlem gerçekleştirilecektir.

İmplant uygulaması hakkında öne çıkan ve bilinmesi gereken detaylar yukarıdaki gibidir. Bu uygulama, diş tedavilerinde çok sık tercih edilir. Ana sebebi ise doğal görünümü ortaya çıkması ve sağlam bir diş yapısının oluşturulmasıdır. Peki, implant nasıl yapılır? Şimdi bundan bahsedelim.

İmplant Nasıl Yapılır?

Kişinin diş eti ve çene kemiği sağlığının incelenmesinin ardından implant uygulaması gerçekleştirilmektedir. Çünkü çene kemiğine yapay diş kökü yerleştirileceğinden, uygunluğun kontrolü son derece önemlidir. Aksi durumda çene implantı kabul etmez ve çıkarılması gerekir. Bu da kişi için şiddetli ağrıları ve psikolojik problemleri tetikleyecektir. Peki, implant diş nasıl yapılır? Aşamalarından söz edelim.

 • Öncelikle kişinin genel sağlık durumuna göre lokal anestezi, genel anestezi ya da sedasyon uygulaması gerçekleştirilir.
 • Sonrasında kişinin çene kemiğine uygun olarak tasarlanan titanyum malzemeden yapılmış yapay diş kökü uygun yöntemle her biri 30 dakika sürecek şekilde yerleştirilir. Bazı durumlarda zirkonyum implantlar da tercih edilir. Titanyum implantların direncini artırmak için tercih edilebilir. Bunun dışında birbirlerinden farkları yoktur.
 • Yapay diş kökü yerleştirildikten sonra diş eti ile kapatılır ve iyileşmesi için bir süre beklenir. Ancak bazı durumlarda beklenmeden, geçici protez takılır. Bu durum hekimin öngörüsü ile ilgili bir durumdur. Kişinin genel diş eti ve çene yapısı sağlığına göre değişiklik göstermektedir.
 • İyileşme süreci tamamlandıktan sonra geçici protez takılı ise çıkarılır ve yerine gerçek protez takılır.

Başarılı bir implant uygulaması için yukarıdaki adımların tamamına dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer dikkat edilmezse, kişinin ilerleyen dönemde tekrar aynı sıkıntılar ile karşı karşıya kalması sürpriz olmayacaktır.

İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Takılır?


Kişinin çene kemiğine uygun olarak hazırlanan yapay diş kökü özel uygulama sayesinde 30 dakikalık bir süre içerisinde takılır. Yapay diş kökü takıldıktan sonra gerçek protez takılmaz. İyileşme süreci olur. Bu durum kişinin çene ve diş etki sağlığı, yaşlılık ya da şeker hastalığı gibi durumlara göre değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama olarak alt çene için 3 ay üst çene için ise 6 ay gerekir. Bu sürelerde yapay diş kökü çene kemiğine kaynayacak, ardından protez diş yapımına başlanarak, protez diş takılacaktır. Sonrasında kişi artık güvenle gülebilir ve yemek yiyebilir.

İmplant Avantajları Nelerdir?

Pek çok diş tedavisinde eksik dişler tamamlanırken yandaki dişlere de küçük uygulamalar yapılır. Ancak implant uygulamasında böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü implant sayesinde yapay diş kökü yerleştirilmekte, ardından protez diş takılarak, mükemmel bir görünüm elde edilmektedir. Ayrıca yanındaki dişlere de hiçbir şekilde dokunulmadığı için daha sağlıklı ve etkili bir yapı ortaya çıkmaktadır. Peki, implant diş avantajları nelerdir?

 • Sağlam bir diş kökü oluşturulduğundan kişi implant dişi ömür boyu kullanabilir.
 • Titanyum malzemeden yapılıp, üzerine protez diş yerleştirildiğinden tamamen doğal bir görünüm elde edilmektedir.
 • Doğal diş gibi olduğundan, kişi rahatça yemek yiyebilir ve gülebilir. Çiğneme konusunda herhangi bir olumsuzluğu ortaya çıkarmaz.
 • Diş eti ve çene kemiğine uygun olduğundan, uyumsuzluk problemi çıkarmaz.
 • Tek başına uygulandığından, diğer dişlere zarar verilmeden, başarılı şekilde uygulanabilir.
 • Doğal dişlerinizle aynı özelliktedir. Bu sebeple diş bakımında, doğal dişlerde olduğu gibi hareket edilebilir.

Diş implantlarının başarı düzeyi son derece yüksektir. Başarı oranındaki bu yükseklik de uygulamanın sıklıkla tercih edilmesini sağlıyor. Ancak implant uygulaması gerekli kontroller yapılmadan, diş hekimi onayı olmadan gerçekleştirilirse, başarı oranında düşüşler yaşanacaktır. Doğru bir planlama ile son derece başarılı sonuçlar elde edilecektir.

İmplat Zararlı Mı?

Son dönemin en çok tercih edilen eksik diş tamamlama tedavilerinden bir tanesi olan implant, sağlam oluşu ve estetik bir görünüme sahip olması sebebi ile sıklıkla tercih ediliyor. Peki, implant zararları nelerdir? Zararlı mı?

Yapay diş kökü ve onun üzerinde protez dişi taşıyan implant uygulaması, herhangi bir zarara sahip değildir. Hatta çok sağlam oluşu ve doğal dişlerle aynı görevi görüşü sebebi ile birebir dişle aynı özelliğe sahiptir. Bu nedenle implant uygulamasının herhangi bir zararı bulunmuyor. Ancak dikkat edilmesi gereken konu, uygulamanın doğru diş eti ve çene yapısına sahip kişilerde gerçekleştirilmesidir. Aksi durumda pek çok farklı problem ile karşı karşıya kalınacaktır. Tabii ki uzman diş hekiminiz bu süreci sizin yerinize tüm ayrıntılarıyla yöneteceği için, size en uygun tedaviyi belirleyecek ve süreci size anlatarak devam ettirecektir.

İmplant Kimler İçin Uygundur?

Diş eksiği olan kişilerin başvurduğu bir numaralı tedavilerden bir tanesi olan implant, başarı oranı çok yüksek olduğu için sıklıkla tercih ediliyor. Zaten hemen herkese uygulanma avantajının olması da ayrı bir fırsat. Peki, implant kimlere yapılır? Öncelikli olarak alt yaş sınırı 18’dir. Çünkü 18 yaşın altında olan kişilerin çene ve yüz gelişimi tamamlanmadığından, implantın uygulanması mümkün olmayacaktır. Buna ek olarak iyileşme süreci kimi zaman 6 aya kadar uzadığından, şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin hastalığının düzene girmesi gerekir. Düzene girmeden uygulama gerçekleştirilirse, beklenen sonuç alınamayacak, iyileşme süreci tahmin edilenden çok daha uzun olacaktır.

İmplant Fiyatları 2023

Bir ya da birden fazla diş kaybı olan kişilerin, eksik dişlerinin tamamlanması için başvurduğu uygulamaların başında implant geliyor. Peki, neden bu uygulama tercih ediliyor? Ana sebebi sağlam bir malzeme olan titanyumdan yapılmasıdır. Ayrıca protez dişin ışık geçirgen olması da doğal dişlerle aynı görünüme sahip olmasına yardımcı oluyor. Peki, implant diş fiyatları 2023 yılında neye göre belirleniyor?

 • Eksik diş sayısı,
 • Kişinin çene ve diş eti yapısı,
 • Diş yapısında var olan problemler,
 • Uygulanacak çeşidi,
 • Uygulamanın gerçekleştirileceği klinik ve
 • Ek talepler dikkate alınarak, diş implant fiyatları

Yukarıda da görüldüğü üzere, implant uygulamasının fiyatlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Diş hekiminiz, bu faktörlere dikkat ederek sizin için en uygun fiyatı belirleyecektir. Sonrasında süreç başlayacak, sağlam ve doğal bir diş görünümü ortaya çıkacaktır.

Ankara İmplant Tedavisi

İmplant Ankara gibi merkezlerde en çok başvurulan diş tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bunun en önemli nedeni, Ankara’da uzman klinik ve diş hekimlerinin bulunabilmesidir. Sevgi Savaş Akbaş ise bu alanda yılların getirdiği tecrübe ile tedaviler sunduğundan, implant tedavisi konusunda başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Siz de bu şekilde Ankara diş implant tedavisinin tüm ayrıcalıklarından yararlanmış olacaksınız. Ayrıca Ankara implant fiyatları 2023 yılında değişiklik göstermektedir. Diş problemleri, çene yapısı, eksik diş sayısı ve hastanın beklentilerine dikkat edilerek fiyatlar belirlenecektir. Siz de bu süreç hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Uzman Diş Hekimi Sevgi Savaş Akbaş ile iletişime geçebilir, tedavi sürecini baştan sona öğrenebilirsiniz. İmplant nedir? Nasıl yapılır? ve Ankara implant konularına kapsamlı şekilde değindiğimiz içeriğimizi burada sonlandırıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

1İmplant Ne Kadar Sürer?
Çene ve diş eti yapısı implant için yeterli olan hastalarda yapay diş kökünün çene kemiğine yerleştirilmesi 30 dakikalık bir işleme tabiidir. Bu işlem sonrasında yapay diş kökünün çene kemiğine kaynaması gerekir. Kaynadıktan sonra 3 ila 6 ay arasında değişiklik gösteren iyileşme süreci olacaktır.
2İmplant Ömrü Ne Kadar?
Sağlıklı diş eti ve çene kemiği olan hastalara, doğru yöntemlerle implant uygulaması gerçekleştirilir, uygulamadan sonra düzenli bakım yapılırsa, ömrü 30 yıla kadar gidecektir. Protez dişte belirli periyotlarda oluşabilecek problemlerde ise diş hekiminiz anında müdahale edecektir. Bu nedenle belirli periyotlarda bakım yapılması için diş hekiminizden randevu almalısınız.