Diş Beyazlatma
Yöntemleri

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri


Dişlerimize ne kadar özen göstersek ve fırçalasak da aslında gülümsememizdeki beyazlığı koruma konusunda problemler ile karşı karşıya kalabiliyoruz. İşte bu sebeple diş beyazlatmaya olan talepler artıyor. Böylece daha güzel gülümsemenin sırrı olan beyaz dişlere kavuşmak mümkün hale geliyor. Peki, diş beyazlatma nedir? Nasıl yapılır? Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir? Ankara diş beyazlatma ve daha fazlasından içeriğimizde bahsedeceğiz.


Diş Beyazlatma Nedir?


Yemeklerden sonra diş fırçalamama, sigara ve alkol tüketimi gibi sebeplerle dişlerimizde renk değişiklikleri meydana gelmektedir. Fırçalamaya gerekli hassasiyet gösterilmezse, dişlerde oluşan lekeler kalıcı hale gelmekte ve artık fırçalamayla da önlenememektedir. İşte bu durumda diş beyazlatmaya ihtiyaç duyulur. Peki, diş beyazlatma nedir? Diş fırçalamaya hassasiyet gösterilmemesi ve yoğun sigara tüketimi gibi sebeplere dişin mine ve dentin tabakasında renk değişikliği, bununla beraber lekeler meydana gelmektedir. Renk değişikliği ve lekeleri ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen uygulamalara da diş beyazlatma adı verilir. Bunun için diş yapısı ve renk değişimine göre farklı yöntemler kullanılır. Yöntemlerin her biri dişi daha beyaz hâle getirecek etkenlere sahiptir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Bleaching olarak da adlandırılan diş beyazlatma, insanların hayatlarında psikolojik olarak büyük etkiye sahip olan bir uygulamadır. Çünkü beyaz dişler, özgüvenli bir gülüşün en önemli anahtarı olacaktır. Ayrıca ilerleyen zamanlarda diş çürükleri ve diş kayıpları ile karşı karşıya kalmamak adına da dişlerin beyazlatılması son derece kıymetli. Peki, diş beyazlatma nasıl yapılır? Şimdi süreçten bahsedelim.

 • Beyazlatma işleminden önce kişinin ağız ve diş yapısında inceleme yapılır.
 • İnceleme sonrasında kişinin dişlerinin hangi beyazlatma tipine uygun olduğuna karar verilir.
 • Uygun plan oluşturulur ve beyazlatma işlemi gerçekleştirilir.
 • Beyazlatma işleminden sonra kontroller gerçekleştirilir ve uygulama sona erer.

Diş beyazlatmak için evde uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler var. Farklı kürler ile bu yolda başarılı olunmak isteniyor. Ancak sonuç büyük bir olasılıkla hüsran olacak. Çünkü artık kalıplaşmış renk farklılıklarını ortadan kaldırmak için farklı uygulamalar gerekiyor. Peki, bunlar nelerdir? Diş beyazlatma uygulamaları hangileridir? Bunlardan söz edeceğiz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişin mine ve dentin tabakasında organik ya da inorganik olarak meydana gelen renklenmelerin, diş beyazlatma jelleri ya da uygulaması ile ortadan kaldırılması ve dişin beyazlatılması, diş beyazlatma olarak adlandırılmaktadır. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için iki farklı yöntem var. Biri evde gerçekleştirilen ev tipi beyazlatma iken diğeri klinik ortamda gerçekleştirilen ofis tipi beyazlatmadır. Şimdi diş beyazlatma yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi vermeye çalışalım.

Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching)

Evde diş beyazlatma şeklinde de ifade edilen ev tipi beyazlatma, en sık kullanılan beyazlatma yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu yöntemde hastanın ağız ve diş yapısına uygun olarak plaklar hazırlanır ve hastanın günün belirli saatlerinde bu plağı dişlerine takması beklenir. Ortalama birkaç saat takılması gereken plaklar sayesinde kliniğe gitmeden, evde diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilebilir. Şeffaf özellikte olan bu plakların yanında beyazlatıcı ajan içeren tüplerle birlikte hastaya teslim edilir. Diş hekimi tarafından belirlenen gün ve sürelerde uygulanan beyazlatma yöntemi sayesinde dişlerde kalıcı hale gelen renk değişiklikleri ortadan kalkacaktır. Böylece beyaz bir gülümseme için önemli bir adım atılacaktır.

Ofis Tipi Beyazlatma (Office Bleaching)

En etkili beyazlatma yöntemlerinden bir tanesi olan ofis tipi beyazlatma, klinik ortamında gerçekleştirildiğinden, daha etkili sonuçlar alınabilmektedir. Beyazlatma işleminden önce, daha etkili bir beyazlık elde etmek için mutlaka diş taşı temizliğinin yapılması gerekir. Yöntemin bir diğer adı lazerle diş beyazlatmadır. Özel bir beyazlatma jelinin dişlere sürülmesinden sonra lazer sayesinde jel aktif hale getirilmekte ve bu şekilde beyazlık elde edilmektedir. Ayrıca diğer beyazlatma yöntemlerine göre daha kısa sürede sonuç alındığından tercih edilme sıklığı yüksektir. Ortalama 30 dakikalık bir işlem olup, işlem sırasında hastanın gözlerini korumak amacıyla koruyucu gözlük takılır.

Kombine Diş Beyazlatma

Her iki beyazlatma yönteminin bir arada kullanılması ile ortaya çıkmıştır. Bu yönteme göre öncelikle klinik ortamında beyazlatma işlemi gerçekleştirilir. İşlem tamamlandıktan sonra ortalama 2 ila 3 gün evde beyazlatma işlemi uygulanır. Bu işlem içerisinde çeşitli plaklar bulunur. Hastadan bu plakları programlı şekilde dişlerine uygulaması beklenir. Her iki yöntemin bir arada yer alması sebebiyle kombine diş beyazlatma son dönemde sıklıkla tercih ediliyor.

Diş Beyazlatmanın Avantajları Nelerdir?

Gülüşümüzden kaçınmamak, rahat gülümsemek ve gittiğimiz ortamlarda kendimizi rahat hissetmek gibi pek çok farklı sebeple dişlerimizi beyazlatmak isteriz. Çünkü her ne kadar dişlerimizi düzenli fırçalasak da aslında diş taşı oluşumlarına engel olamayız. Hele ki sigara, alkol ve aşırı çay veya kahve tüketiminde bu risk daha da yükselmektedir. İşte bunun için diş beyazlatmak isteriz. Peki, ne gibi avantajları vardır?

 • Beyazlatılan dişlerde çürük oluşma olasılığı daha az olur.
 • Bembeyaz bir gülüş ile girilen ortamlarda daha rahat hissedilir.
 • Diş fırçalanması ile geçmeyen dişlerdeki lekelerden kurtulmak mümkün hale gelir.

Yukarıdaki avantajları sağlayan diş beyazlatma, hastanın sosyal hayatında büyük bir role sahip durumdadır. Bu nedenle dişlerinde geçmeyen lekeler bulunan ve bu durumdan muzdarip olan kişiler için son derece kıymetlidir.

Diş Beyazlatmanın Zararları Nelerdir?

Her tedavide avantajların olduğu gibi belirli dezavantajların da olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle diş beyazlatmada da eğer doğru işlem olmazsa, çeşitli zararların ortaya çıkabileceğinden bahsetmek mümkündür. Peki, bunlar nelerdir?

 • Beyazlatma işlemi sonrasında az da olsa dişlerde hassasiyet ortaya çıkabilir. Bu nedenle soğuk ya da sıcağa karşı hassasiyet durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Ancak bu durum geçicidir. Uygulamadan 2 ila 3 gün sonra hassasiyet ortadan kalkmaya başlar.
 • Hekim kontrolünde olmayan jel ve ilaçlar ile beyazlatma yapmaya çalışmak, diş kayıplarına kadar yol açabilir.
 • Sürekli beyazlatılan dişlerde incelmeler meydana gelebilir. Bu da dişlerin darbelere karşı dayanıksız olmasına, kırılmasına ya da çatlamasına sebep olabilir.

Diş beyazlatma zararlı mı? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Buradan hareketle, diş beyazlatma işleminin uzman olmayan hekimlere ya da bilinçsiz şekilde kulaktan dolma bilgiler ile yaptırılmaması gerekir.

Diş Beyazlatma Fiyatları 2023

Dişlerimizin bembeyaz olmasını isteriz. Bunun için her ne kadar yeterli çabayı göstersek de dişlerde plak oluşumunu çoğu durumda önleyemeyiz. İşte bu durumda diş beyazlatma yöntemleri son derece avantajlı. Peki, diş beyazlatma fiyatları ne kadar? Neye göre belirleniyor?

 • Dişlerdeki renk değişikliği,
 • Diş yapısı,
 • Beyazlatma yöntemi,
 • Kaç seans uygulama yapılacağı,
 • Kullanılan jeller ve
 • Ek talepler dikkate alınarak, diş beyazlatma fiyatları 2023yılına özel olarak belirlenmektedir.

Gülüşünüzün estetik bir hal almasında önemli bir etkiye sahip olan beyaz dişler, diş beyazlatma uygulamaları sayesinde sağlanabilir. Ancak bunun için mutlaka uzman diş kliniklerinden destek almalı, hekiminizin kontrolünde olmayan herhangi bir ilaç, uygulama ya da jel kullanmamalısınız.

Ankara Diş Beyazlatma

Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak ne kadar önemliyse, beyaz dişlere sahip olmak da o kadar önemlidir. İşte bunun için diş kliniklerinde çeşitli beyazlatma uygulamaları mevcut. Ankara diş beyazlatma seçeneği de son derece avantajlı. Bu şekilde Sevgi Savaş Akbaş’ın üst düzey beyazlatma yöntemleri ile siz de bembeyaz dişlere sahip olabileceksiniz.

Beyazlatma süreci öncesinde yapılan kontroller, diş yapınıza en uygun beyazlatma uygulaması ve sonrasında yapılan kontroller ile gülüşünüzün bembeyaz bir hal almasına şahit olacaksınız. Bu sebeple diş beyazlatma Ankara gibi şehirlerde sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca bu süreçte diş hekiminiz Sevgi Savaş Akbaş diş yapınızı inceleyip, size en uygun yol haritasını belirleyecektir. Siz de böylece bembeyaz dişlere sahip olma şansını yakalayacaksınız.

Diş beyazlatma yöntemleri sayesinde dişlerinizdeki renk değişikliklerini ortadan kaldırma şansına sahipsiniz. Ancak bunun için öncelikli olan doğru bir kliniği tercih etmektir. İşte siz de bu avantajı Ankara diş beyazlatma kliniği ile elde edebileceksiniz. Bunun için hemen iletişime geçip süreci öğrenebilir, randevu oluşturarak, beyaz dişleriniz için ilk adımı atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1Diş Beyazlatma Zararlı Mı?
Zararlı bir uygulama olmayan diş beyazlatma, diş yapısına uygun yöntemler ile gerçekleştirilir. Ancak dikkat edilmesi gereken konu en doğru klinikten en doğru uygulamaların alınmasıdır. Aksi durumda diş yapısında bozulmalar ortaya çıkacak, diş kayıplarına kadar giden süreçler ile karşı karşıya kalınacaktır.
2Diş Beyazlatma Uygulamaları Nelerdir?
En popüler diş beyazlatma uygulamaları; Ev Tipi Beyazlatma ve Ofis Tipi Beyazlatma olarak dikkat çekmektedir. Hekiminiz bu süreçte sizin için en doğru olan uygulamayı belirleyecektir.
3En popüler diş beyazlatma uygulamaları; Ev Tipi Beyazlatma ve Ofis Tipi Beyazlatma olarak dikkat çekmektedir. Hekiminiz bu süreçte sizin için en doğru olan uygulamayı belirleyecektir. En İyi Diş Beyazlatma Yöntemi Hangisidir?
Her diş beyazlatma yönteminin içeriği birbirinden farklı olduğundan, en iyisinden bahsetmek mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka diş yapınıza uygun bir sürecin belirlenmesi gerekir. Sonrasında diş hekiminiz sizin için doğru yöntemi belirtecektir.