Estetik Gülüş
Tasarımı

 

Estetik Gülüş Tasarımı


Güzel bir gülüşün sırrı, sağlıklı bir diş ve ağız yapısında yatmaktadır. Çünkü ağız ve diş yapısında çeşitli bozuklukların bulunduğu kişiler, gülüşlerinden rahatsız olurlar ve bu durum da sosyal yaşantısına olumsuz yönde yansır. Ancak gerçekleştirilen estetik gülüş tasarımı sayesinde güzel gülüşler ortaya çıkarılmakta, sağlıklı bir ağız yapısı oluşturulmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesi sayesinde yeni uygulamaların da ortaya çıkması, ağız sağlığı ile ilgili yapılacak çalışmaların sayısını doğal olarak artırmıştır. Peki, estetik gülüş tasarımı nedir? Nasıl yapılır? Ankara gülüş tasarımı ve daha fazlasından bu içerikte bahsedeceğiz.


Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?


Kişinin duruşu ve gülüşünde estetik değere sahip olan dudak, diş ve çene yapısında doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan yapısal bozuklukların çeşitli tedaviler ile giderilmesi ve doğal görünen bir yapının oluşturulması işlemi, estetik gülüş tasarımı olarak adlandırılmaktadır. Peki, gülüş tasarımı ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? • Gülüş tasarımı yalnızca dişler ile değil; aynı zamanda dudak ve çene yapısı üzerinde yapılan değişiklikler ile gerçekleştirilir. • Pek çok uygulama bir arada gerçekleştirilmekte ve bu şekilde estetik gülüş tasarımı ortaya çıkarılmaktadır. • Gülüş ile ortaya çıkan olumsuz görüntüler genetik aktarımlar sonucunda ya da sonradan ortaya çıkabilmektedir. • Disiplinlerarası bir süreç olduğundan; ortodonti, endodonti ve bunun gibi pek çok branştaki uygulamalar birlikte kullanılarak gülüş tasarımı gerçekleştirilmektedir. Sağlıklı, doğal ve güzel bir gülümsemenin oluşturulması için günümüz teknolojisinde ön planda olan uygulamalar ile gülüşünüz eşsiz hale getirilebilir. Bu şekilde dudak, diş ve çene yapınızdaki bozukluklar ortadan kaldırılır ve gülerken sizi rahatsız edecek tüm olumsuzluklar bertaraf edilir. Peki, bu süreç nasıl ilerler?

Estetik Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Çeşitli aşamaların koordineli şekilde gerçekleştirilmesi sonucunda tamamlanan estetik gülüş tasarımı, pek çok disiplinin bir arada kullanılması ile sonuçlanır. Bu da kişinin hayalini kurduğu gülümsemenin tasarlanması için en doğru plan olacaktır. Peki, gülüş tasarımı nasıl yapılır? Şimdi bu sürecin aşamalarından söz edelim.

 • Öncelikle kişini gülüş tasarımı ile ilgili beklentilerinin ne olduğunun tespit edilmesi gerekir. Çünkü beklentiler, gerçekleştirilecek uygulamaların çeşidini ve sayısını değiştirecektir.
 • Sonrasında beklentilere odaklı olarak kişinin diş, dudak ve çene yapısı detaylı şekilde incelenerek, modellemeler yapılır. Bu modellemeleri kişi onayladığında, uygulamalar gerçekleştirilmeye başlanır.
 • Uygulamalara başlamadan önce beklentiler ile gerçekleştirilebilmesi mümkün olan değişiklikler karşılaştırılır. Çünkü bazı durumlarda kişinin dudak, çene ve diş yapısı beklentisine uygun olmayabilir.
 • İlk aşama ortodonti olur. Eğer dişlerin çene kemikleri üzerindeki konumu ile ilgili bir sorun yoksa, diş eti ve diş problemleri giderilmeye başlanır.
 • Diş eksiklikleri varsa giderilir. Dişlerdeki yapısal bozukluklar ortadan kaldırılır ve diş beyazlatma işlemleri gerçekleştirilir.
 • Dişlerdeki düzenlemelerin yeterli olmadığı durumlarda çeşitli kaplamalar tercih edilir. Kaplamalar ile dişlerin ağız içerisindeki orantısının sağlanması mümkün olur.
 • Diş eti ve diş sorunlarının giderilmesinde hastanın dudak ile çene yapısı dikkate alınır. Çünkü dişlerin ağızdaki görünümünde dudak ve çenenin büyük etkisi bulunur.
 • Estetik bir gülüşün tasarlanması için çoğu durumda medikal estetik uygulamalarına da başvurulur ve daha hoş bir gülümseme oluşturulmaya çalışılır.

Yukarıda da görüldüğü gibi gülüş tasarımının sonuçlanması için pek çok aşama gerçekleştirilmektedir. Tabii ki kişilerin dudak, diş ve çene yapısındaki farklılıklar, gerçekleştirilecek uygulamaların değişiklik göstermesine sebep olacaktır. Peki, estetik gülüş tasarımı uygulamaları nelerdir?

Gülüş Tasarımı Uygulamaları

Doğal ve sağlıklı bir gülümsemenin ortaya çıkarılmasında dişlerin rolü çok büyüktür. Tabii ki bazı durumlarda medikal estetik uygulamaları sayesinde dudak ve çene yapısında da değişiklikler gerçekleştirilir. Ancak en önemli aşama, güzel bir gülüş için sağlıklı dişlerdir. Peki, bu aşamada dişler üzerinde hangi uygulamalar gerçekleştirilir?

Laminate Veneer (Yaprak Diş Kaplama)

Dişlerin ön bölgesinde oluşmuş olan ve kötü bir görünümü ortaya çıkaran diş bozukluklarının düzeltilmesi işlemine laminate veneer, yani yaprak diş kaplama adı verilmektedir. Bozukluk olan diş yapısının ince porselenler ile diş yapısına zarar verilmekten kaplanması işlemidir. Dişlerin birbiri ile olan orantısızlıkları, renk farklılıkları ve çarpıklıkların ortadan kaldırılması için kullanılan gülüş tasarımı uygulamaları arasındadır.

Kompozit Dolgu (Bonding)

Kompozit materyaller kullanılarak; rengi kaybolmuş, kırılmış, çatlamış ve çürümüş diş yapısının onarılması sürecinde tercih edilen dolgu uygulamalarından bir tanesidir. Çeşitli sebeplerle diş yapısında bozulmaların olması durumunda, porselen kaplamalara farklı bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır. Diş yapısındaki çürüklerin çıkarılması ve ilgili dişlerin temizlenmesi sonrasında gerçekleştirilir. Kompozit dolgu ayrıca estetik gülüş için çok sık kullanılan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum malzemesinin kullanılması sonucunda diş yapısında gerçekleştirilen kaplama işlemlerine zirkonyum diş kaplama adı verilmektedir. Lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilen bu kaplama türünde dişler uygun oranda küçültülür ve ölçü alınarak zirkonyum malzemesiyle diş kalıpları oluşturulur. Diş kalıpları, özel şeffaf yapıştırıcılar kullanılarak küçültülen dişler üzerine yerleştirilir. Böylece estetik gülüş için önemli bir adım tamamlanmış olacaktır.

Diş Beyazlatma

Beyaz bir gülümsemenin oluşturulmasında diş beyazlatmanın rolü çok büyüktür. Çünkü dişler belirli dönemlerde fırçalansalar da renk bozuklukları ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda da iki önemli diş beyazlatma yöntemi devreye girer. Bunlardan ilki ofis tipi diş beyazlatma iken diğeri ev tipi diş beyazlatmadır. Her ikisinin uygulanması birbirinden farklı olmasına karşın diş yapısına en uygun olan yöntem tercih edilmektedir.

Vizajizm

Son dönemin en popüler estetik gülüş tasarımı uygulamaları arasında yer alan vizajizm, doğal bir gülüşten ziyade kişinin temel niteliklerini yansıtan bir gülüşe sahip olması için kullanılmaktadır. Bu nedenle uygulama gerçekleştirilmeden önce kişinin yüz tipi, gülüşü, alın, dudak, burun ve çene bölgesi detaylı şekilde incelenir. Ayrıca kişinin saç tarama biçimi dâhi dikkate alınarak gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bu şekilde estetik bir gülüşten ziyada eşsiz bir gülüş ortaya çıkarılmaktadır.

Estetik gülüş tasarımı uygulamaları arasında pek çok farklı uygulama bulunmaktadır. Ancak kişinin yüzü, gülüşünde önemli bir etken olduğundan, bu süreçte bazı durumlarda plastik cerrahlardan da destek alınabilir.

Gülüş Tasarımı Fiyatları


Doğal ve sağlıklı bir gülüşün sağlanması için diş yapısının düzenlenmesi yeterli olmaz. Bunun yanında dudak, çene ve ağız yapısındaki bozuklukların tamamı incelenir. Estetik bir gülüşün ortaya çıkarılması için bazı durumlarda medikal estetik uygulamalarına da başvurmak gerekmektedir. Bu nedenle estetik gülüş tasarımı fiyatları hakkında net cevap vermek mümkün olmayacaktır.

 • Diş bozuklukları,
 • Dudak ve çene yapısı,
 • Beklentiler,
 • Tedavi sürecinde kullanılan uygulamalar ve
 • Ek talepler dikkate alınarak, gülüş tasarımı fiyatları

Estetik gülüş tasarımı yaptıranların yorumları, gülüş tasarımı fiyatları ve daha pek çok detay, beklentileriniz ile karşılaştırıldığında net sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle gülüş tasarımı uzmanlarından aldığınız görüşler ile hareket ederek, en estetik gülüşe sahip olmanız mümkün olabilir.

Ankara Gülüş Tasarımı

Kişinin ağız sağlığı, doğal ve estetik bir gülümsemenin ortaya çıkarılması için gerçekleştirilen uygulamalara, gülüş tasarımı adı verilmektedir. Ankara gülüş tasarımı hizmeti sayesinde gülüşünüzde sizi rahatsız eden, doğal görünmeyen bozukluklar ortadan kaldırılabilir ve böylece eşsiz bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Ankara estetik gülüş tasarımı yalnızca diş yapısının düzeltilmesi avantajını sağlamaz. Bunun yanında doğal ve sağlıklı bir gülümseme, kişinin psikolojisine de olumlu etki sağlar. Kaplamalar, dolgular, diş beyazlatma işlemleri ve vizajizm gibi uygulamaların kullanılması ile gerçekleştirilen estetik gülüş tasarımı sayesinde hayalini kurduğunuz gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Estetik gülüş tasarımı ile girdiğiniz ortamlarda siz de gülüşünüz ile yer alın. Bunun için hemen Sevgi Savaş Akbaş’tan bilgi alabilir, süreci başlatabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi de yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1Gülüş Tasarımı Nedir?
Estetikliğini kaybeden ya da bozulmuş olan diş yapısının doğal ve estetik bir görünüme kavuşturulması için kişinin beklentilerine uygun olarak gerçekleştirilen uygulamalara, gülüş tasarımı adı verilmektedir.
2Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?
Laminate Veneer, Kompozit Dolgu, Zirkonyum Diş Kaplama, Diş Beyazlatma ve Vizajizm gibi uygulamalar kullanılarak diş yapısındaki bozuklukların ortadan kaldırılması ile gülüş tasarımı gerçekleştirilmektedir.