Diş Hekimliğinde
Botoks Uygulamaları
Nelerdir?

 

Diş Hekimliğinde Botoks
Uygulamaları Nelerdir?


Günlük hayatın getirdiği stres, çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Bruksizm (diş sıkma) ve clenching (diş gıcırdatma) gibi rahatsızlıklar bunlara en önemli örnek. Çünkü bu rahatsızlıklar sonucunda kişinin diş yapısı bozulmakta, diş boyları farklılaşmakta ve çeşitli kırıklar ile çatlaklar meydana gelebilmektedir. Bunlara ek olarak çene ekleminde aşırı kasılma oluştuğundan, kasılma olan bölgenin rahatlatılması için botoks uygulamasına başvurulur. Ayrıca estetik gülüş için gerçekleştirilen uygulamalar arasında da yer alır. Peki, diş hekimliğinde botoks uygulamaları nelerdir? Şimdi bu konuya detaylı şekilde cevap vereceğiz.


Botoks Nedir?


Clostridium Botulinum isimli bakterinin kullanılmasıyla elde edilen botoks, Botulinum şeklinde ifade edilen bir tür toksindir. Vücuttaki sinirler ve sinirlerin hareket ettiği noktalar arasındaki bağlantıyı kesmeyi sağlayan botoks, bu özelliği sebebi ile pek çok alanda kullanılır. Kırışıklık tedavisi, yüz şekillendirme ve migren tedavisi bunlara en önemli örnektir. Ayrıca diş hekimliği alanının da sıklıkla başvurduğu uygulamalar arasındadır. Bu şekilde bruksizm ile clenching gibi rahatsızlıkların tedavisi yapılabilmekte, estetik gülüş tasarımı sürecinde de yardım alınabilmektedir.


Diş Hekimliğinde Botoks Uygulamaları

Estetik bir görünüm elde edilmesi için sıklıkla tercih edilen uygulamalardan bir tanesi olan botoks, vücudun sorunlu olan noktalarını harekete geçirerek, onarılma sürecini hızlandırmaktadır. Bu özelliğiyle farklı alanlarda kullanılır. Kullanıldığı alanlardan bir tanesi de hiç kuşkusuz ki diş hekimliği olarak dikkat çekiyor. Peki, diş hekimliğinde botoks tedavileri nelerdir? Şimdi bunlardan bahsedelim.

Bruksizm Tedavisi

Diş sıkma olarak adlandırılan bruksizm, uyku sırasında ya da uyanıkken kişinin istemsiz şekilde dişlerini sıkması, gıcırdatması ve çenesini sıkması olarak adlandırılmaktadır. Bunun sonucunda horlama ve nefes alışverişinde yavaşlık gibi problemler de tetiklenmektedir. Sebepleri genellikle kaygı ve stres olsa da aslında çözümü için çeşitli uygulamalar var. Bunlardan bir tanesi de botoks tedavisidir. Peki, bruksizm rahatsızlığında botoks tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

 • Öncelikli olarak doktor tarafından diş sıkma ve çene sıkma probleminin derecesi belirlenir. Ardından basit mi yoksa ileri düzey mi olduğuna karar verilir. İleri düzey diş sıkma problemi varsa, botoks tedavisine başvurulur.
 • Uygulamanın temel amacı, masseter kasına sinir akışının kesilmesi ve çene sıkma ile diş sıkma probleminin ortadan kaldırılmasıdır.
 • Küçük iğne batması gibi işlemler uygulanarak, ilgili bölgenin yumuşaması ve gevşemesi sağlanır. Böylece kişi diş ile çene sıkma probleminden kurtulmuş olur.
 • Küçük iğne batması gibi gerçekleştiğinden, iz kalma korkusu ortaya çıkmaktadır. Ancak iz kalma gibi bir sorun bulunmaz. Yalnızca küçük kızarıklıklar olur ve bu kızarıklıklar ortalama bir saat içerisinde ortadan kalkar. İşlem ise yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Son dönemde milyonlarca kişinin muzdarip olduğu diş sıkma probleminden kurtulmak için botoks uygulamasını tercih edebilirsiniz. Uygulamanın çok kolay ve etkisinin çok fazla oluşu, tercih edilme sıklığını da bir hayli artırmaktadır.

Estetik Gülüş Tasarımı


Estetik gülüş tasarımında pek çok uygulama gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalar, kişinin beklentilerine uygun bir gülüşe sahip olması için planlı şekilde uygulanır. İşte ilgili uygulamalardan bir tanesi de diş hekimliğinde botoks tedavisi olarak dikkat çekmektedir. Peki, hangi durumlarda tercih edilir? En önemli tercih edildiği alan, gülüş esnasında diş etinin görünmesidir. İşte botoks uygulaması sayesinde kişinin gülümsemesi esnasında görünen diş etinin görünmemesi sağlanır.

Gummy Smile

Gülümseme esnasında üst çene diş etlerinin görünmesi gerekenden fazla görünmesine, gummy smile ya da diğer adıyla diş eti gülüşü adı verilmektedir. Kimi zaman kişilerin sosyal hayatında sorunlar oluşturan kimi zaman da estetik algısının dışında kalan bu durum, diş hekimliğinde botoks uygulamaları sayesinde ortadan kaldırılabilir. Peki, bu durumun oluşmasının nedenleri nelerdir?

 • Dişlerin boyutunun olması gerekenden daha küçük olması,
 • Çeşitli ilaçlara bağlı olarak diş etinde meydana gelen büyümeler,
 • Üst dudak yapısının olması gereken seviyeden daha ince olması ve
 • Genetik aktarım gibi faktörlere bağlı olarak gummy smile durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Yukarıdaki sebepler ile karşımıza çıkan durum, botoks uygulaması sayesine ortadan kaldırılmaktadır. Peki, gummy smile tedavisi nasıl yapılır?

 • Öncelikle kişiye lokal anestezi uygulanır ve ağrısız bir uygulama olması sağlanır.
 • Sonrasında üst diş ve üst dudak arasında kalan bölgenin kontrolü sağlanır.
 • Ardından Clostridium Botulinum isimli bakterinin kullanılması sonucunda elde edilen enjeksiyon, ilgili bölgedeki kaslara uygulanır.

Gummy smile tedavisinde önemli adımlar yukarıdaki gibidir. Bunun yanında uygulamanın kalıcılığı ise 3 ila 6 ay arasındadır. Etkisinin azalmaması ya da kaybolmaması için botoks enjeksiyonunun takviyesinin yapılması gerekir. Bu şekilde estetik gülüş korunmuş olacaktır.

Ankara Gummy Smile Tedavisi

Kişinin gülüşü esnasında üst dudak ve üst dişler arasında kalan diş etinin görünmesi, gummy smile olarak adlandırılmaktadır. Diğer adıyla diş eti gülüşüdür. Bu durumun ortadan kaldırılması için tercih edilen gummy smile botoks tedavisi ise Sevgi Savaş Akbaş tarafından kişinin gülüşüne uygun olarak gerçekleştirilecektir. Ankara gummy smile tedavisi sayesinde hem güvenilir bir tedavi süreci geçirebilir hem de estetik bir gülüşe sahip olarak girdiğiniz ortamlarda daha özgüvenli şekilde gülebilirsiniz. Uygulamanın kalıcılığı en fazla 6 ay olduğundan, belirlenen periyotlarda gummy smile botoks enjeksiyonunun tekrarlanması gerekir. Bu noktada da Sevgi Savaş Akbaş’tan randevu oluşturarak, gülüşünüzün estetiğinin temini sağlayabilirsiniz.

Diş hekimliğinde botoks son dönemin en önemli uygulamaları arasında yer almaya devam ediyor. Bu nedenle bruksizm ve gummy smile gibi durumlarda sıklıkla tercih edilen botoks uygulaması sayesinde diş sıkma rahatsızlığından kurtulmak mümkün hale geliyor ve estetik bir gülüşün elde edilmesi sağlanıyor. Ancak bunun uzman diş kliniklerinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. İşte bunun için Sevgi Savaş Akbaş size en uygun tedavi sürecini sunacak ve etkili bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Bu kapsamda siz de hemen Sevgi Savaş Akbaş ile iletişime geçebilir, detaylı bilgi alıp randevu oluşturabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1Gummy Smile Nasıl Tedavi Edilir?
Diş eti gülüşü olarak adlandırılan gummy smile, estetik gülüşün dışında kalan bir durumdur. Ancak bunun tedavisi mümkün. Tedavide kullanılan yöntem ise botoks. Bu şekilde özel olarak hazırlanan botoks enjeksiyonunun gülüş esnasında görünen diş etine uygulanması, tedavinin tamamlanması anlamına gelir. Ayrıca çoğu durumda üst dudağa dolgu yapılma gereği de bulunmaktadır.
2Bruksizm Neden Olur?
Günümüzün en önemli problemlerinden bir tanesi olan bruksizm, diş sıkma olarak adlandırılmaktadır. Stres, kaygı ve genetik aktarım gibi faktörler sonucunda ortaya çıkmaktadır.