Laminate Veneer

 

Laminate Veneer

Estetik diş tedavi yöntemleri arasında en bilinenlerinden bir tanesi olan laminate veneer, gülüş tasarımında tercih edilen bir uygulamadır. Yaprak diş kaplaması olarak da adlandırılan laminate veneer, özellikle ön dişler için tercih edilen, diş yüzeylerinin kaplanmasını içeren estetik diş tedavisidir. Dişlerinde kırıklık, renk değişikliği ya da eksiklik gibi bozukluklar bulunan kişilerde tercih edilen bir uygulama olduğundan, gülüş tasarımında dikkat çeker. Çünkü ön dişler gülüşte çok ciddi bir role sahiptir. Peki, laminate veneer nedir? Nasıl yapılır? Şimdi bu konunun çeşitli detaylarından bahsedeceğiz.

Laminate Veneer Nedir?


Rengi değişmiş ya da sararmış dişlerin bozukluklarının düzeltilmesinin ardından, dişlerin yüzeylerinin ince porselenler ile kaplanması, dişlerdeki orantısızlıkların düzenlenmesi işlemi, laminate veneer, diğer adıyla yaprak diş kaplaması olarak adlandırılmaktadır. Tedavi sonrasında dişlerdeki bozukluklar ve kötü görüntü giderildiğinden, daha hoş bir gülüş ortaya çıkacak ve yapısı değişmeyen lamina dişlere sahip olunacaktır. Böylece dişin estetik görünümü bozulmadan, yapısında herhangi bir değişiklik yapılmadan estetik bir gülüşün ortaya çıkarılması sağlanacaktır. Peki, hangi durumlarda bu uygulamaya başvurulur?

Hangi Durumlarda Laminate Veneer Uygulamasına Başvurulur?

Laminate veneer uygulaması, çeşitli diş problemleri için kullanılabilir. Diş kırığı, eksikliği, renk değişikliği ya da diş yapısındaki çarpıklık bu problemlerden bazılarıdır. Dişe çeşitli plakların yerleştirilmesi sayesinde görüntü bozukluklarının giderilmesi sağlanacağı için, öncelikli olarak diş yapısının analiz edilmesi, kişinin çene ve dudak yapısının da kontrol edilmesi gerekecektir. Çünkü ancak bu şekilde estetik bir gülüş ortaya çıkacaktır. Peki, laminate veneer uygulamasına hangi durumlarda başvurulur?

 • Rengi sararmış dişlerin renginin düzeltilmesi,
 • Beyazlatılamayan dişlerin görünümünün onarılması,
 • Dişin ayrık ya da çarpık olduğu durumlarda bozukluğun giderilmesi,
 • Çatlak olan dişlerin diğer dişler ile orantısının sağlanması ve
 • Dişler arasındaki dengesizliğin ortadan kaldırılması gibi durumlarda laminate veneer uygulamasına başvurulmaktadır.

Laminate veneer kimlere yapılır? sorusuna en net bu şekilde cevap verilebilir. Peki, son dönemin gülüş estetiğindeki en modern uygulaması olan laminate veneer kimlere uygulanmaz?

Laminate Veneer Kimlere Uygulanmaz?


Porselen bir kaplama gerçekleştirileceğinden, diş yapısının aşırı bozulması ya da rengin önlenemeyecek şekilde değişmesi halinde laminate veneer uygulamasına başvurulamaz. Peki, bu durumlar hangileridir?

 • Üst seviye diş eti çekilmesi,
 • Çenede var olan düzensizlikler,
 • Dişlerin aşırı derecede çarpık olması,
 • Diş kaybının köprü ihtiyacını gerektirmesi ve
 • Çene sıkma problemininkontrolsüz olduğu durumlarda bu konuyla ilgili tedavi uygulandıktan sonra  lamina tedavisi uygulanabilir.

 

Lamina tedavisinin en önemli amacı; renk bozukluğu, kırıklık ya da ayrık olan dişlerin, porselen yaprak diş kaplaması sayesinde düzeltilmesidir. Ancak bozukluk üst seviyede olursa, laminate veneer bunun için yeterli olmayacaktır. Bu durumda diş estetiğinden daha farklı tedavilerin uygulanması gerekir. Peki, uygulama nasıl gerçekleştirilir?

Laminate Veneer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Estetik gülüş tasarımında önemli bir yere sahip olan laminate veneer tedavisi, öncelikli olarak kontrol sürecinden oluşur. Hastanın beklentisinin gerçekleştirilebilmesi için ilk etap kontrolü içermektedir. Peki, lamina tedavisi nasıl yapılır? Süreçleri nelerdir?

 • Hastanın diş, çene ve dudak yapısı analiz edilmekte, lamina tedavisine uygunluğu kontrol edilmektedir.
 • Sonrasında tedavinin uygulanabileceğine karar verilmesinin ardından dişlerin ölçüleri alınmaya başlanır.
 • Akışkan kompozit sayesinde Mock Up işlemi gerçekleştirilir. Böylece tedavi sonrasında diş yapısının ağızda nasıl duracağı kararlaştırılmış olacaktır.
 • Hastanın son görüşleri alındıktan sonra lamina tedavisi gerçekleştirilmeye başlanır.
 • Bölgesel anestezi uygulanarak, diş üzerindeki işlemler gerçekleştirilir. Bu işlemler lamina tedavisinin altyapısını oluşturacak, dişlerin sorunsuz bir temelde ilerlemesi sağlanacaktır.
 • Ardından porselen laminate veneerkaplamanın ölçüsü alınır. Kaplama özel teknolojinin getirdiği avantajlar ile tasarlanır ve üretilir.
 • Sonrasında özel yapıştırıcılar kullanılarak kaplama diş yüzeylerine yapıştırılır ve bu şekilde işlem sona ermiş olur.

Laminate veneer estetik gülüş tasarımı uygulamasının süreci yukarıdaki gibi ilerlemektedir. Bu şekilde hastanın görüşleri alınarak ilerlendiği için sorunlar ortadan kalkacak, hayal edilen görünüm ortaya çıkacaktır.

Laminate Veneer Fiyatları

Son dönemin estetik gülüş tasarımı uygulamaları arasında en popüleri olan lamina tedavisi, porselen yaprak diş kaplaması olarak bilinmektedir. Sağladığı avantajlar çok popüler olduğundan, günümüzde çok sık tercih ediliyor. Peki, lamina tedavisi fiyatı ne kadar? Bunun için net fiyatlar vermek mümkün değildir. Çünkü fiyatları etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Tedavi süresi, diş bozukluğu, uygulanacak diş sayısı ve hastanın beklentileri, lamina tedavisi fiyatlarını belirlemektedir. Bu faktörlere dikkat edilerek fiyat belirlendiğinden, mutlaka uzmanlardan fiyat konusunda bilgi almalısınız.

Ankara Lamina Tedavisi

Çeşitli sebepler sonucunda dişlerde meydana gelen renk bozukluklarının giderilememesi durumunda ve çeşitli diş problemlerinde karşımıza çıkan lamina tedavisi, estetik gülüş tasarımının olmazla olmazları arasında yer almaktadır. Bunun için Ankara laminate veneer tedavisi, Diş Hekimi Sevgi Savaş Akbaş tarafından belirli program dâhilinde gerçekleştirilir. Öncelik kontrol ve hasta beklentilerinin öğrenilmesi olurken, sonraki süreç beklentilerin gerçekleştirilmesidir.

Siz de laminate veneer tedavisi ile estetik bir gülüşe sahip olmak isterseniz, hemen detayları görüşmek için iletişime geçebilirsiniz. Böylece hayalini kurduğunuz estetik gülüşe bir tedavi kadar uzak olacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

1Laminate Veneer Ömrü Ne Kadar?
Yaprak diş kaplaması olarak adlandırılan lamina tedavisi, kişinin diş bakımına göre değişiklik gösteren sürelerde kullanılabilmektedir. Doğru bir diş bakımı ile bu tedavinin ömrü yaklaşık 15 seneye kadar sürecektir.
2Laminate Veneer Dişe Zarar Verir Mi?
Dişte herhangi bir kesme işlemi yapılmadan, birkaç düzenleme gerçekleştirildikten sonra hazırlanan dişlerin özel yapıştırıcılar sayesinde yapıştırılması ile tamamlanan bir tedavidir. Bu nedenle dişe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.