Zirkonyum Diş Kaplama

 

Zirkonyum Diş Kaplama

Metal içermeyen porselen diş kaplama yöntemlerinden bir tanesi olan zirkonyum diş kaplama, estetik gülüş için çok sık kullanılan uygulamalarındadır. Bir element olan zirkonyum yapısı itibari ile sağlam ve parlak olduğundan, beyaz bir gülüş için en doğru seçenektir. Bozulan ve kötü görünüme sahip olan dişlerin üzerine gerçekleştirilen kaplama sayesinde başarılı bir uygulama ortaya çıkarılmaktadır. Peki, zirkonyum diş kaplama nedir? Nasıl yapılır? Şimdi bu ve daha pek çok sorunun cevabından bahsedeceğiz.


Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?


Taş kron, diğer tabiri ile kuron olarak da ifade edilen zirkonyum diş kaplaması, estetik bir gülüşün yakalanması adına, diş yüzeylerindeki bozukluk ve çarpıklıkları gidermek için, zirkonyum malzemesi ile gerçekleştirilen bir kaplama işlemidir. Üstelik ışık geçirgenlik özelliği bulunduğundan, metal destekli kaplamalara göre çok daha olumludur. Ayrıca diş etlerindeki renk değişikliklerine izin vermediğinden, gülüş tasarımında tercih edilir. Dişin belirli oranda küçültülmesi sonrasında gerçekleştirilen kaplama uygulaması sayesinde metal destekli kaplamalarda olduğu gibi diş yüzeyinin tamamı örtülmektedir. Bu da kişinin gülüşüne doğru orantılı olarak yansıyacaktır.


Zirkonyum Kaplama Avantajları Nelerdir?

Parlak ve sağlam bir element olarak dikkat çeken zirkonyum, diş endüstrisinde bu özelliklerinden dolayı son dönemde sıklıkla tercih edilmektedir. Bu da özellikle gülüş tasarımında zirkonyum diş kaplamasının önemini bir hayli artırıyor. Peki, bu uygulamanın getirdiği avantajlar nelerdir?

 • Dişlerin doğal rengine yakın olduğundan, renk farklılıkları ortaya çıkmamaktadır.
 • Diş etlerinde çekilme meydana gelmemektedir.
 • Her yaştaki kişiye uygulanabilen estetik gülüş tasarımıuygulamalarındandır.
 • İleri düzeyde renk değişikliği olan dişlerde, zirkonyum kaplama sayesinde beyaz bir görünüm elde edilebilmektedir.
 • Porselen kaplamalara göre daha doğal göründüğünden, estetik bir görünüm elde edilebilmektedir.

Zirkonyum kaplamalar, estetik gülüş tasarımı uygulamalarında en fazla tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır. Diş eti vb. problemlerin giderilmesi sonrasında gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde dişlerde doğal bir görünüm oluşturulabilmekte, kişinin gülüşünün estetik olması sağlanmaktadır. Peki, bu uygulamanın zararları var mı?

Zirkonyum Diş Kaplama
Zararları Nelerdir?

Her ağız ve diş yapısı için uygulanabilen bir tedavi olmadığından, zirkonyum diş kaplama dezavantajları hakkında söz edilebilir. Doğru kişiye doğru tedavi uygulanmadığında ya da gerekli bakım yapılmadığında zirkonyum kaplamanın çeşitli zararları ile karşı karşıya kalınabilir. Peki, bu zararlar nelerdir?

 • Kaplama öncesinde diş çürükleri temizlenmezse, kaplama sonrasında diş ağrıları ile karşı karşıya kalınabilir.
 • Doğru kişiye uygulama gerçekleştirilmediğinde, kişinin konuşma ve yemek yeme ile ilgili problemleri ortaya çıkabilir.
 • Diş etinin sağlıklı olmadığı durumlarda gerçekleştirildiğinde, kaplamanın altında şişlikler meydana gelebilir.

Zirkonyum diş kaplamasının zararlarından yukarıdaki gibi bahsedilebilir. Bunlar uygulamadan kaynaklı zararlardır. Ancak uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen kaplamalarda bu tarz problemler ile karşı karşıya kalınmaz. Çünkü kaplama öncesinde diş eti ve diş ile ilgili gerekli tedaviler tamamlanmaktadır. Peki, zirkonyum diş kaplama tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş kaplama tedavilerinin hemen hepsi benzer şekilde uygulanır. Uygulama esnasında çok fazla fark olmasa da asıl fark uygulamanın içeriğindedir. Yani kaplama malzemesinin kendisi. İşte bu sebeple zirkonyum diş kaplaması öne çıkıyor. Peki, kaplama süreci nasıl ilerler?

 • İlk etap hastanın ağız içi ve diş yapısının kontrolüdür. Bu etapta hastanın kaplama için uygun bir ağız ve diş yapısı olup olmadığının kontrolü gerçekleştirilmektedir.
 • Uygunluk kontrolünün ardından hastaya lokal anestezi uygulanır.
 • Ardından dişlerdeki çürükler temizlenir. Kaplamanın dişlerin üzerini kapatabilmesi için dişlerde inceltme gerçekleştirilir.
 • Diş temizliği, inceltmesi vb. aşamalar tamamlandıktan sonra artık kaplama için ölçü alınır.
 • Sonrasında kaplamanın ağızda nasıl göründüğünün anlaşılması için geçici kaplamalar diş yapısına entegre edilir. Sorun görülmezse, kaplamanın uygun ölçüde üretilmesi sağlanır.
 • Son olarak kalıcı kaplamalar dişe uygulanır ve tedavi sona erer.

Yukarıda zirkonyum kaplama nasıl yapılır? sorusuna detaylarıyla cevap vermeye çalıştık. Ayrıca kaplamanın sona ermesinin ardından diş bakımına ekstra özen gösterilmeli ve mutlaka 6 ayda bir kontrole gelinmelidir. Peki, son dönemin popüler kaplama tedavisini kimler tercih ediyor?

Kimler Zirkonyum Diş Kaplamasını Tercih Ediyor?

Diş, insanın görünümünü çok büyük oranda etkileyen önemli bir faktördür. Bu nedenle dişlerde meydana gelen bozukluk, kişiye psikolojik açıdan büyük kayıplar yaşatabilir. İşte bunun için zirkonyum diş kaplaması harika bir fırsat. Çünkü hem ana diş gibi doğal bir görünüm ortaya çıkıyor hem de kişinin estetik bir gülüşe sahip olması sağlanıyor. Peki, bu tedavi kimler için uygundur?

 • Dişlerinde eksik bulunanlar,
 • Diş çürüklerine sahip olanlar,
 • Dişler arasında boşluk olanlar,
 • Çarpık diş yapısına sahip olanlar,
 • Renk değişikliği ile karşı karşıya kalanlar,
 • Çatlak ya da kırık dişlere sahip olanlar ve
 • Diş yapısında beyazlatma işlemlerinin işe yaramadığı kişiler için uygun olan bir tedavidir.

Siz de dişlerinizi zirkonyum kaplama sayesinde estetik bir görünüme ulaştırabilir hem doğal hem de sağlam bir diş yapısına sahip olabilirsiniz. Bu nedenle zirkonyum diş kaplama yaptıranlar uygulamadan son derece memnun.

Zirkonyum Kaplama Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ne kadar doğal ve sağlam bir diş yapısına sahip olunsa da zirkonyum kaplama yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler bir hayli fazladır. Bunlara dikkat edilmemesi durumunda kaplama zamanla bozulacak, kişi diş ağrıları ve sızlamalar ile karşı karşıya kalacaktır. Peki, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Her gün düzenli şekilde dişlerinizi fırçalamalısınız.
 • Dişlerinizi sert yiyecek ve cisimlere maruz bırakmamalısınız.
 • Normalden daha sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Özellikle kaplama sonrasındaki günlerde bir süre sakız gibi yiyeceklerden uzak kalmalısınız.
 • Birkaç gün ağrı ve sızı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle endişe etmeden, ağrıların birkaç gün içerisinde geçeceğini bilmelisiniz.
 • Anestezi uygulandığından uyuşukluk ile karşı karşıya kalırsınız. Ancak 2 ila 4 saat içerisinde bu uyuşukluk ortadan kalkacaktır.

Yukarıda zirkonyum kaplama sonrasında dikkat etmeniz gerekenlerden bahsetmeye çalıştık. Siz de bu süreçte Ankara zirkonyum kaplama tedavisi sayesinde estetik bir diş yapısına sahip olmak isterseniz, Sevgi Savaş Akbaş tüm süreçlerde size destek olacaktır.

Ankara Zirkonyum Kaplama

Diş yüzeyinin özel adımlar sayesinde inceltilmesi ve çürüklerden arındırılması sonrasında, zirkonyum malzeme ile kaplanması işlemi, zirkonyum diş kaplama olarak adlandırılmaktadır. Ankara zirkonyum diş kaplama tedavisi de bu süreçte sizin için son derece ayrıcalıklı olacaktır. Diş ve gülüş estetiği alanında deneyimli olan ve bu alanda çeşitli tedaviler de gerçekleştiren Sevgi Savaş Akbaş hem süreci size öncesinden anlatacak hem de profesyonel uygulamalar sayesinde estetik bir gülüşe sahip olmanıza yardımcı olacaktır. İşte bunun için Ankara zirkonyum diş kaplama taleplerinize karşılık olarak özel uygulamaların yer aldığı, son derece titiz bir çalışma gerçekleştirilen kliniğimizde sizi bekliyor olacağız.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 2023

Estetik diş ve gülüş tasarımı uygulamaları istiyorsanız, o halde ağız ve diş yapınıza en uygun tedavileri seçmelisiniz. Ancak bu konuda yeterli bilgi sahibi olmayabilirsiniz. İşte bu süreci Sevgi Savaş Akbaş ile görüşerek bilinçli şekilde ilerletme şansına sahipsiniz. Peki, zirkonyum kaplama fiyatları ne kadar? Neye göre belirleniyor?

 • Hastanın diş yapısı,
 • Diş yapısındaki bozukluklar,
 • Kullanılacak kaplamanın kalitesi,
 • Uygulanacak diş sayısı ve
 • Ek talepler dikkate alınarak, zirkonyum diş kaplama fiyatı

Zirkonyum diş kaplama fiyatları 2023 yılında yukarıdaki unsurlara dikkat edilerek belirlenecektir. Fiyatlar hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen Sevgi Savaş Akbaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Doğal görünümlü, sağlam ve estetik bir gülüş için son derece popüler olan zirkonyum diş kaplaması sayesinde siz de gülüşlerinizde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bunun için hemen Sevgi Savaş Akbaş ile iletişime geçebilir, süreci öğrenebilir ve hemen randevu oluşturabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1Zirkonyum Kaplama Nedir?
Beyazlatma uygulamalarının işe yaramadığı, kırık, çatlak, eksik ya da genetik sebepler ile bozuk olan dişlerin inceltilmesi sonrasında zirkonyum malzemeyle hazırlanan kaplama sayesinde kaplanması işlemi, zirkonyum kaplama olarak adlandırılmaktadır.
2Zirkonyum Diş Kaplama Kaç Yıl Dayanır?
Kişinin dişlerine nasıl baktığına göre değişen sürelerde kullanılabilen zirkonyum diş kaplaması, ortalama 15 yıla kadar sorunsuz kullanılabilmektedir. Ancak uzun süreli kullanım için mutlaka dişler fırçalanmalı ve 6 ayda bir kontrole gidilmelidir.