Bruksizm Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Dişhekimliğinde Vizajizm Uygulamaları ile Estetik Dişhekimliği Tedavi Konsepti
Kasım 22, 2023
Dişhekimliğinde Vizajizm Uygulamaları ile Estetik Dişhekimliği Tedavi Konsepti
Kasım 22, 2023

Bruksizm Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Bruksizm , masseter ve çiğneme kaslarının aşırı ve istemsiz bir aktivitesidir. Bruksizmin özelliği, uyku sırasında dişlerin sıkılması ve gıcırdatılmasıdır. Bu kontrolsüz olgunun sağlık ve estetik açıdan olumsuz yan etkileri vardır. Diş minesinin aşınmasına, diş köklerinin açığa çıkmasına, diş eti hasarına, diş kırılmalarına, uzun süre tanı konulup tedavi edilmezse temporomandibular eklemlerde (çene ekleminde) iltihaplanma ve dejeneratif değişikliklere bile neden olabilir. Migrenler, boyun ağrıları, baş ağrıları, sırt ağrıları, denge bozuklukları ve işitme sorunları ortaya çıkabilir. Ek olarak, bruksizmin dezavantajlı bir etkisi, "kare yüz" denilen, ağır ve alt kısımda değişen bir oval ile genişletilmiş olabilir. 

Bruksizm, her yaş ve cinsiyetten insanı etkileyebilir. Nüfusun yaklaşık% 8-20'sini kapsadığı tahmin edilmektedir. 

Bu hastalığın nedenleri kesin olarak tanımlanmamıştır, ancak en yaygın olanları stres, vücutta parazit varlığı ve hastalıktır. 

Bruksizm tedavisinde botox uygulaması ve  dişlerin üzerine yerleştirilen şeffaf bruksizm gece plaklarının    eş zamanlı kullanımı ile destekleyici bir yöntem olarak veya hasta herhangi bir sebepten dolayı bruksizm plağı kullanmayı kabul etmezse BTX enjeksiyonu bağımsız bir tedavi yöntemi olarak  başarılı bir şekilde kullanılabilir. 

Bruksizm tedavisi için botoks nasıl çalışır? 

Botulinum toksininin etkisi, sinir uyarılarının masseter kasına akışını geçici olarak engellemektir. Bu, kas gerginliğini ve sonuç olarak kasılmasını ve gevşemesini azaltır ve aşırı reaksiyonlarını önler. Kas gerginliği ve ağrı azalır. Bir süre sonra diş gıcırdatma semptomu da kaybolur, çene etrafındaki yüz hatları yumuşar ve hatta gözle görülür şekilde gençleşir. 

Etki 6 ila 8 ay sürer. Hazırlık sırasında kaslar zayıflar, çenede gerginlik azalır ve kaslar hacim kaybettiği için yüzümüz daha ince görünür. 

Tedavi Prosedürünün seyri: 

Hastanın ana çiğneme kaslarını ve ağız içi muayenesi doktor tarafından yapıldıktan  sonra , uygulanacak BTX dozunu belirlenir ve tedavi edilecek yerleri seçilir. Daha sonra, masseter kasında önceden belirlenmiş yerlere ince bir iğne ile botulinum toksini enjekte edilir. Tedavi prosedürü hızlı ve basittir. 

Tedavi tamamen güvenlidir, minimal invazivdir ve neredeyse ağrısızdır . Derin bir anestezi gerektirmez. Sadece ilacın uygulandığı bölge lokal olarak topikal anestezik krem ile uyuşturulur  . BTX uygulandığı yerde sadece hafif bir batma hissedebilirsiniz. Neredeyse hiç iz bırakmaz. Yaklaşık bir saat sonra kaybolan hafif bir kızarıklık meydana gelebilir. 

İşlem yaklaşık 15 dakika sürer. 

Tedavi sonrası öneriler: 

İşlem sonrasında 30 dakika kadar sakız çiğnenmesi önerilmektedir.  

İşlemden sonraki birkaç hafta boyunca radyo dalgaları, derin kızılötesi veya lazer tedavileri ile yapılan tedavilerin yanı sıra solaryum ve saunayı kullanmaktan kaçınılmalıdır. Etkileri ise;

Ağrı azaltma ve kas gerginliğini azaltma etkisi 3-7 gün içinde ortaya çıkar ve 6-8 aya kadar sürer. Bu süreden sonra tedavi tekrar yapılmalıdır. 2 yıllık tedaviden sonra, hastalar belirgin bir iyileşme, ağrı semptomlarında azalma ve diş gıcırdatmada azalma yaşarlar. Tedavinin ek bir etkisi de yüz hatlarının zayıflamasında estetik bir değişikliktir. 

Kontrendikasyonlar 

  • hamilelik ve emzirme 
  • preparatın bileşenlerine aşırı duyarlılık 
  • kan pıhtılaşma bozuklukları 
  • antikoagülanların teşhis edilmiş kullanımı (aspirin dahil) 
  • nöromüsküler iletim bozuklukları 
  • antibiyotik kullanımı 
  • grip koşulları 
  • idiopatik juvenile arthritis 

Bruksizm tanı ve tedavisi konusunda uzman desteğine ihtiyaç duymanız halinde sizi de kliniğimize bekleriz.