Dişhekimliğinde Vizajizm Uygulamaları ile Estetik Dişhekimliği Tedavi Konsepti

Bruksizm Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Kasım 20, 2023
Estetik Diş Hekimliği Nedir?
Kasım 22, 2023
Bruksizm Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Kasım 20, 2023
Estetik Diş Hekimliği Nedir?
Kasım 22, 2023

Dishekimliginde vizajizm uygulamalari ile estetik dishekimligi tedavi konsepti

Vizajizm, Fransızca visage yani “yüz” kelimesinden gelir.en yalin anlamiyla  Tüm güzelliği ortaya çıkartma sanatidir.

Bu kavram  İlk olarak 1930’lu yılların başında  mimarlar ve kuaforler  tarafından kullanılan  bir yöntem olarak ortaya çıkmıştır vizajizm le ilgili  ilk kayıt 1936 yılında Butunsel  guzellik kavramini   tutkuyla savunan kuaför ve makyaj sanatçısı Fernand Aubry, adinadir. vizajizmin diş estetiğinde uygulanabileceğini ilk düşünen ise Brezilyalı diş hekimi Braulio Paolucci olmuştur. Paolucci, vizajizmle günümüzde uygulanan standart gülüş tekniğine, kişinin sadece dış görünüşünün değil; psikolojik yapısı, davranış kalıpları ve yerleşik alışkanlıkların da dahil edildiği calismalarla vizajizst  dishekimliginin oncusu olmustur

 Vizajizm sanatı ile  tasarlanan kişisel imaj ve özelleştirme; kişiligin olumlu özelliklerini  ifade eden görsel çözümleri  aramayi hedefler. Bunun için çizgiler, şekiller ve renkler gibi görsel sanatsal dil öğelerinin bilinçli kullanımı yapar. Bu profesyonel teknikler tuhaflıkları, arzuları ve kişisel ihtiyaçları ile degerlendirip hastaya daha iyi bir anlayış la bunlari sunmayi , ve ancak bu sekilde düzeltici çözüm önermeyi amaçlayan bir danışmanlıktir.., bu çalışma yontemi  ile kisinin temel niteliklerini  yansıtan  gülüs tasarımı sayesinde hastalarına özel çözümler arayan, diş hekimliği yaklaşımı alanında yeni bir profesyonel yoldur..

Visajizm kavramının temeli güzelligin; bir kişinin iç özellikleri ile estetik uyumunun  ifadesi oldugudur.

Visajizimin yeni teknikler öğrenmeyi  gerektiren, yeni bilgi ve değişim işlemleriyle kazanilan  felsefesi vardır. Bu radikal değişiklikler tüm güzellik uzmanlarınin köklü paradigmalarınin derinden kırılmasi  demektir.Paradigmalar;, düşünce ve eylemleri organize etmek için yardımcı, desen veya model haline donusmus düşünce formlarıdir, ancak diğer yandan, yeni fikirleri ve yaratıcı düşünmeyi asimile ederek sinirlayan bir engelidir..

 . Paradigmalardan  biri ;kisinin güzel olmak için güzel olmak zorunda oldugudur ve bu nedenle bunun sadece bir estetik sorun oldugudur. Vizajizm de ise; güzellik; bir kişinin iç özellikleri ile estetik uyumunun ,ifadesidir.
1930 larda vizajimin onde gelen uygulayacilarindan vizajist
 Fernand Aubry soyle der: “Güzellik olmadan hiçbir kadın, henüz ortaya konamamıştır sadece güzellikler vardır.”
Estetik duygusu olan herkes sadece görüntünün guzelligin ifadesinde yeterli olmadiginin farkindadir
Bu nedenle, güzellik oluşturmak için sadece estetik düşünmek ve doğru şekillerle  fiziksel özellikleri dengelemek yeterli değildir. Kişinin sahip olduğunu  kaliteli bir sekilde ifade etmek gerekir.  yaşam tarzı, kişiliği, kişisel ve profesyonel ihtiyaç ve tercihleri, ilk once kisinin kim oldugu  hakkında dusunmek gerekir..

Görüntünün aşırı değerlenmesi  çağdaş dünyanın en önemli özelliklerinden biridir. İnsanlar goruntusu ,kişisel refahı,ve  profesyonel başarısı  yoluyla sosyal kabulun gucunu tanimis. Ve giderek kendi görünümünü iyileştirmek için tıp ve estetik tüm alanlarda prosedürlere basvurmaya baslamislardir.., gülümseme ile güzelligin butunlestigi  diş tedavileri de  hastalar tarafindan yüksek talep gorur hale gelmistir..;

. visajist Diş hekimi   başlangıç ​​alanı olan ağzın; kisinin kişiliği ve görüntüsü ile uyumlu hale getirilmesini hedefler. Bu anlamda vizajist diş hekimi ;en ileri malzeme ve teknikleri ile çalışarak sadece  güzel bir gülümseme degil  kisinin yüz hatlari ve  kisiliginin ozellikleri ile uyumlu güzel bir gülümseme yaratir.

Kisinin Yüzünun bölümlere ayrılmış hali; Alın bölgesi , burun bölgesi , dudak bölgesi, çene bölgesi  karakteri, yerleşik davranış kalıplarıyla  ,ilişkileri ve yaradılışıyla  ilgili çok sayıda ipucu verir

;… .vizajist bir yaklasimla  Kisiler dişlerini yaptırırken sadece kisinin  saç modeli değil o saçı nasıl geriye attığıda önemlidir … Gözünun  yapısı dişlerin şekillendirilmesinde çok değerlidir  ama kisini nasıl baktığı ve o gözü nasıl kırptığı da ihmal edilmez… . peki tum bu tedavi planlamasi  visajist dishekimi tarafindan nasil uygulanir?


 1-   İlk olarak hastanın yüzünün fotoğrafı çekilir
 2-   Hastayla temel karakter özellikleri ile arzu ve isteklerini ifadeye yönelik bir görüşme yapılır.
 3-  3 boyutlu gülüş tekniği ile hastalar kendilerine en uygun seçeneğe doktorlari ile ortak karar verir Gerekirse yüzünde 3 boyutlu görüntüsü üzerinde plastik cerrahla da konsültasyon yapılarak  uygun alternatifler tespit edilir bu bir harmonizasyondur. Tek basına  dişin ; tek basına  bir burunun  yada tek basına bir kepçe kulağın düzeltilmesi bazen yeterli  olmayabilir.
Hastalar  hakkında elde edilen tüm bilgiler  yapılacak tedavide kullanılır. Sonuç tüm ekiple hastayla paylaşılır…
 4-      Hasta hakkında elde edilen tüm bilgi ve özellikler gerçekleştirilecek tedavide kullanılır
 Alinan fotograflar ve yapılan analiz sonucunda kisinin  karakterinin güçlü, dinamik, hassas ya da sakin yapisi ortaya çıkar Kişinin aldığı kültür, eğitim, din ve deneyimleri kisiliginin   bir parçası olarak görülur.Kisinin kim olduğunu görerek ve duyguları ön plana çıkararak hastaların arzularını yüzlerine yansıtmalarıni saglayacak estetik duzenlemeler yapilir.. Örneğinkii  inatçı biriyse diş tasarımı bu özelliğine göre yapılabilir; daha sert hatlarla bu ozellik tasarima yansitilir. Eğer, “Aslın dakisi  ben inatçı yönümü törpülemek ve daha ılımlı biri olarak görünmek istiyorum” diyorsa daha yumusatilmis hatlara sahip  bir tasarımla bulusur .

Bir baska ornek ;mesela kisinin Alni ile ilgili  oranlamalar normaldir ama amimik kaslarını çok fazla kullanıyordur  bu durum; belki kisinin çok daha fazla yaslı görünmesine sebep oluyordur..estetik duzenlemesi  bu bolgeye de mudahaleyi icerecek sekilde planlanir.ve islem estetik cerrahla  birlikte yapilir.

 Elde edilen veriler fotograflar ve  modeller tartışmaya açılır. Burada  diş hekimi, plastik cerrahınız ,hasta , hatta laboratuarınız,  herkes fikrini ortaya atar ve sonucunda 3 boyutlu bizim ne istediğimize dair maketler ortaya çıkar…Burada amaç  sadece mekanik estetik değil; kişinin ruhunu da yapısını da içeren onu yansıtan estetik uygulamalar planlanir..
Bu yöntemde önemli olan kisinin hislerinin hissettiklerinin ve duygularının yansıtılması ve ekibinde bunu hissedebilmesidir.
Bu tür çalışmalar bir nevi dishekimliginde Haute couture dental  dizayn donemini baslatiyor.

Vizajizm estetik diş hekimligininde; gelecekte belki de  diş hekimliğinin  içerisindeki diğer  bilim  dalları gibi başlıbaşına bir bilim  dalı olacaktir.; Yapilan uygulamalarin hastanin gülüşüne ve   yüzüne  nasıl bir anlam kazandırdığının farkında  olmamızı sağlayacaktır.


Sonuçta…. Yeni gelişen  kişiye özel  vizajizm kavramı; yüz uygulamaları: protezler; içerisinde; diş doktorunun plastik cerrahın hastanın laboratuvarin vb tüm  bu konuda çalışanların katkısını içeren  bir multidisipliner yaklaşım olduğudur.